Bilim

“Melek Parçacık”

Araştırmacılar, aynı zamanda hem madde hem de antimadde olan “Melek Parçacık” ı keşfettiler.

Bir grup araştırmacı, kendi antipartikülü bulunan tuhaf bir parçacık keşfetti. 80 yıl önce öngörülen bu parçacık, şimdilerde varlığını kanıtlamış durumda.

Kendi antipartikülüne sahip parçacık fikri ilk olarak; 1937’de ortaya atıldı. İtalyan Fizikçi Ettore Majorana ilk önce bu teoriyi öne sürdü. Ancak teoriyi 1938’de garip bir şekilde ortadan kaldırdı.

Majorana; protonları, elektronları ve nötronları içeren fermiyon* sınıfında bazı parçacıkların (Majorana parçacıkları olarak da bilinir) kendi antipartiküllerine sahip olmaları gerektiğini savundu.

*Fermiyon; bir tamsayının yarı değerine eşit parçacık spini (dönme) olan parçacıklardır. (1/2, 3/2, 5/2, vb.) Bu parçacıklar evrende gözlemlediğimiz bütün maddeleri oluştururlar.

Bir antipartikül, normal partikül ile aynı kütleye sahip bir parçacıktır, ancak ters elektrikli veya manyetik özelliklidir. Örneğin, elektronun antipartikül pozitronudur. Eğer ikisi birbirine rastlarsa, birbirlerini yok ederler.

Scientists at Stanford and the University of California have found evidence of Majorana fermions – particles ...

Fizikçiler bu çalışmada, iki kuantum malzemenin ince filmlerini bir araya getirerek, soğutulmuş vakum odasında bir elektrik akımı oluşturdular. Üst film bir süper iletken, alttaki film ise; bir manyetik topolojik izolatördü (yalıtkan).
Scientists discover "angel particle" that is its own antiparticle ile ilgili görsel sonucu
Ekip, daha sonra mıknatıs yığınının üzerinden süpürülerek, elektronların hızını ayarlayabildi. Bazı noktalarda bu, Majorana quasipartikülleri elektronlarla birlikte çiftler halinde görünmesi için tetiklendi ve tek tek geri gönderildi, böylece bireysel quasipartiküllerin akışı ölçülebilmiş oldu.

Scientists discover "angel particle" that is its own antiparticle ile ilgili görsel sonucu

Bulduklarını düşündükleri Majorana quasipartiküllerinin belirli bir türü, tek yönlü, tek boyutlu bir yol boyunca ilerleyen “chiral” bir fermiyon olarak adlandırılır.

*Chiral; bir molekülün aynadaki görüntüsüyle oluşturduğu ve üst üste gelemeyen ancak aynadaki görüntüsüyle çakışabilen durumuna verilen ad.

Bilim adamları, bunu Majorana parçacıklarının “smoking gun”ı (açık kanıt’ı) olarak belirtiyorlar. Durumun bu olup olmadığını öğrenmek için farklı araştırmalar devam etmekle birlikte, şu anda varsayılan nötrinoların kendi antropartikülleri olabileceğidir.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close