Tıp

TexasPEG’in Omurilik Hasarına Etkisi

Rice Üniversitesi bilim adamları grafeni, Polimerik Etilen Glikol (PEG) ile birleştirerek, şiddetli omurga yaralanması olan ve duyularını yitiren bir fare üzerinde uyguladılar. Duyusal fonksiyonları yerine getiren bu deney, insan deneklerinde tekrarlanabilir olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Dünyanın “mucize materyali” olarak ortaya çıkan Grafenin; elektronik, enerji, inşaat ve sağlık alanlarındaki gelişmeleri, devrimsel olarak büyük bir potansiyel göstermiştir. Geçen yıl, grafeni nöroloji alanında tedavi amaçlı kullanmak üzere yapılan çalışmalarda olumlu sonuçlara ulaşıldı.

Sıçanlarda hasar görmüş omurilik kordlarını örmek için grafen ve polimer jellerini birleştiren yeni bir materyal üretildi.

Rice Üniversitesi Araştırmacı Kimyager James Tour, yıllarca grafen nanoribbonlarla çalıştı.

Polietilen glikol (PEG) ameliyatlarda yararlı olduğu kanıtlanmış, bir biyouyumlu polimer jeldir. Ultra ince bileşiklerin de biyolojik uygulamalarda kullanılmaya elverişli mekanik özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Araştırmacılar grafen nanoribbonlara; iletken bir ızgarada, yüksek derece çözünürlükle PEG’i bağladılar. Böylece sentezlenmiş yeni materyal olan, TexasPEG’i ürettiler.

Scientists Restore “Almost Perfect Motor Control” to Rat With Severed Spinal Cord ile ilgili görsel sonucu

TexasPEG’in hayvan denemelerinde kullanımı şaşırtıcı sonuçlar verdi. Cerrahiden 24 saat sonra, omurilik hasarına sahip farenin duyusal fonksiyonlarının işlevsel olarak düzeldiği gözlemlendi.  Başta zayıf titreme gözlemlense de iki hafta sonra lokomotif fonksiyonu restore edildi. Çalışma, “farenin dengesini kaybetmeden yürüyebileceğini ve arka bacakları üzerinde ayağa kalkabileceğini” öngörüyor.

Grafen’in sinirbilimi uygulamaları uzun zamandır gelişmektedir. Hayvan deneylerinde kullanılan yeni materyal TexasPEG’in sonuçları umut vericidir. İnsan biyolojisi farelerinkinden farklı olsa da, TexasPEG kullanan insanlarda omurilik yaralanmaları ve nöronal bozukluklar için karşılaştırılabilir tedaviler hala gerçeğe dönüşebilir.
Bununla birlikte, Tour ve meslektaşlarının araştırması ve diğer laboratuvarlardan gelen önemli gelişmeler cesaret vericidir.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close