Sosyal Medya

Google Street View İle Uluslararası Uzay İstasyonu Turu

Her zaman bir uzay gemisi içinde dolaşmak isteyen,  ancak Dünyadaki güvenliğinden vazgeçmek istemeyenler için Google Street View, şimdi Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) bilgisayardan keşfetme imkanı veriyor.

Astronotlar son 16 yıldır ISS‘de çalışıyor ve yaşıyorlar. Street View artık uyku bölgelerinden uzay elbiselerinin saklandığı yere kadar her şeyi keşfetmeyi mümkün kılıyor.

Street View, Dünya gezegeninin ötesine geçti. Bu özellik ilk kez kullanışlı küçük noktalarla birlikte geldiğinde, her şeyin ne yaptığını açıklayan notları okuyabilmekte mümkün.

Notlar, astronotların uyum sağlamaya çalışmaları, yedikleri yiyecek çeşitleri ve bilimsel deneylerin yapıldığı yerler gibi ayrıntıları veriyor.

ISS 15 bağlı modülden oluşuyor. Street View de bu modüller arasında gitmenize izin veriyor.

ISS‘nin panoramik 360 derecelik görüntüsü, Google Street View‘in her zamanki yöntemlerini kullanarak oluşturulamadı. Bunun yerine Google ekibi, NASA ve Marshall Uzay Merkezi ile bunun için birlikte çalıştı.

DSLR fotoğraf makinesi ve ekipmanı kullanarak resim toplama konusunda “yer çekimsiz yöntem” hazırlandı.

ISS‘de Avrupa Uzay Ajansı astronotu olan Thomas Pesquet daha sonra fotoğrafları uzaydan toplayarak onları, panoramaları oluşturmak için bir araya getirildikleri yeryüzüne gönderdi.

Pasquet Google bloğunda “Bugün gördüğünüz asıl görüntüleri Street View‘da toplamadan önce birçok sorun giderdik. ISS, çok yönlü kablolarla ve her yöne doğru sola, sağa, yukarı, aşağı doğru çekilen modüller ile karmaşık bir düzende tüm yüzeylerde teknik donanıma sahiptir.”

Orada çok fazla engel vardı. Görüntüleri yakalamak için zamanımız sınırlıydı, bu nedenle yaklaşımımızın işe yarayacağından emin olmalıyız.Bir de sıfır yer çekimi söz konusu. ” şeklinde yazdı.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close