Akıllı Sistemler

Telefonlar, Sadece WiFi Kullanarak Şarj Edilebilecek

Disney Research tarafından kablosuz olarak aktarılan yeni bir yöntem, kullanıcıların elektronik cihazları sorunsuz bir şekilde WiFi noktalarına bağlandığı gibi şarj etmesini sağlıyor. Böylece elektrik kablolarına veya şarj yuvalarına olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Araştırmacılar, kuasistanik boşluk rezonansı (QSCR) olarak adlandırılan yöntemlerini laboratuarlarında özel olarak inşa edilen 16 x 16 ayaklık bir oda içinde gösterdiler.

Aynı anda, birkaç cep telefonu, fan ve ışığın çalıştırılmasını mümkün kılan, alanın iç kısmını dolduran sahada duran manyetik dalgaları güvenli bir şekilde yarattılar.

Disney Research’ın ortak araştırma direktörü ve bilim adamı Alanson Sample, “Bu  yenilikçi yöntem, elektrik enerjisinin WiFi gibi her yerde olmasını sağlayacaktır” dedi.

“Bu, şarj için pilleri ve kabloları değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırarak, robotlar ve diğer küçük mobil cihazlar için yeni uygulamalar sağlayabilir.”

Matthew J. Chabalko, Mohsen Shahmohammadi ve Alanson P. Sample’ın Disney Araştırma ekibi tarafından QSCR ile ilgili bir araştırma raporu yayınlandı.

“Bu çalışmada, oda ölçeğinde kablosuz gücü gösterdik. Bunu bir oyuncak sandığı boyutuna ya da bir depoya kadar ölçekleyebiliriz.

Her Yerde Her zaman Şarj Edebilme  Lüksü

Sample’a göre, kablosuz güç iletimi uzun süredir teknolojik bir hayal. Kutlanan mucit Nikola Tesla, ünlü kablosuz aydınlatma sistemini 1890’larda sergiledi.

Evlere, fabrikalara uzun menzilli güç iletmesi için bir sistem önerdi. Ancak bu öneri gerçekleşmedi.

Günümüzde, çoğu kablosuz güç iletimi, tipik olarak şarj standları veya pedleri içeren çok kısa mesafelerde gerçekleşiyor.

QSCR yöntemi, bir odanın metalize duvarlarında, zeminde ve tavanında elektrik akımı oluşturmayı içeriyor. Bu da odanın iç kısmına nüfuz eden düzgün manyetik alanlar üretir. Bu, enerjinin, manyetik alanlarla aynı rezonant frekansta çalışan alıcı bobinlere verimli bir şekilde iletilmesini sağlar.

Yapısındaki indüklenmiş akımlar potansiyel olarak zararlı elektrik alanlarını ayıran ayrı kondansatörler vasıtasıyla yönlendirilir.

Chabalko, “Simülasyonlarımız, federal güvenlik kurallarını yerine getirirken 1.9 kilovat güç iletebildiğimizi gösteriyor. Bu aynı anda 320 akıllı telefonu şarj etmekle eşdeğer.” dedi.

Gösteride araştırmacılar alüminyum duvarlara, tavan ve zemine alüminyum bir çerçeveye cıvatalı 16 x 16 ayaklık bir oda inşa etti. Bir bakır kutup odanın ortasına yerleştirildi. Kutupta ayrı kondansatörlerin yerleştirildiği küçük bir boşluk oluştu.

Chabalko, “Yapının elektromanyetik frekansını ayarlayan ve elektrik alanlarını sınırlayan bu kapasitörlerdir.” dedi.

Düşük megahertz frekansında çalışan cihazlar odanın neredeyse herhangi bir yerinde güç alabilir. Aynı zamanda, o frekanstaki manyetik dalgalar günlük malzemelerle etkileşime girmez. Bu nedenle odadaki diğer nesneler etkilenmez.

Gösterim odası özel olarak inşa edilmiş olmasına rağmen, Sample gelecekte metalize duvarlar, tavan ve zemin ihtiyacını azaltmanın mümkün olacağını söyledi.

Mevcut yapıları, örneğin modüler paneller veya iletken boya ile yenilemek mümkün. Birden çok bakır direk kullanarak daha büyük alanlara yerleştirilebilir.

Yaratıcılık ve yeniliği birleştiren bu araştırma, Disney’in zengin yenilik mirasını ve yarının araçları ile sistemlerini geliştirmek için teknolojiyi kullanmaya devam eedeceğini gösteriyor.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close