Astronomi ve Uzay

Aynı Anda Bütün Dalga Boylarını Görebilseydik Gece Gökyüzü Nasıl Görünürdü?

İnsan beyninin aldığı bilgiyi görüntülere işleme ve dönüştürme yeteneği (veya yetersizliği) oldukça kısıtlı. Beyin, aldığı yeni bilgiler yorumlayabilmesi için değiştirilmediği sürece, her şey karışık ve anlamsız bir renk ve parlaklıktan ibaret olacaktır. Bu durumda, muhtemelen gözlerini kapalı tutmak en iyisi olacaktır.

Gerçekte, tüm dalga boylarının rengini kör bir kişiye tarif edebilseydik evreni yine de anlatamazdık.

Gözümüzde farklı türde reseptörlerimiz olsaydı, muhtemelen daha farklı renkleri algılayabilirdik. Bu nedenle, farklı algılanabilmesi için  x-ışını, kızılötesi vb. Gibi dalga boylarını gösteren herhangi bir resim, görünür spektruma kaydırılmalıdır.

Farklı dalga boylarında görebilmek, gece gökyüzünde (ve dünyadaki) nesnelerin en parlak görüneceğini anlamına gelebilir.

Gama Işınları

Gama ışınları en yüksek enerjiye ve en kısa dalga boyuna sahiptir. Çoğu zaman, evrendeki en sıcak ve en enerjik cisimlerle ilişkilidirler. Örneğin, Süpernova patlaması ya da kara delik gibi muazzam göksel olaylar.

Gama ışınlarını görebilseydik, gece gökyüzü tamamen fark edilemez olurdu. Gama ışını ay bile, yalnızca yuvarlak ve özelliksiz bir leke olurdu. Süpernova ve kara delikler görünmez olurdu.

Eğer Gama ışınlarını görebilseydiniz, bu dünyanın yüzeyinde kara delikleri, diğer süper enerjik olayları ve Radyoaktif malzemeleri görürdünüz .

X-Işınları

Birde , X ışınları var. Popüler inancın aksine, eğer X ışınlarını görebilseydiniz komşunuzun kıyafetlerini göremez (ne yazık ki!)sadece kemiklerini görebilirsiniz.

Gama ışınları gibi, oldukça yüksek enerjiye ve çok küçük dalga boylarına sahip olan ve giyim eşyası ve ciltten geçebilen röntgen ışınları da kemikten geçemezler. Tabii ki, bunun ilginç bir takım sonuçları var.

Eğer bir röntgen ışınının çok parlak olduğunu düşünüyorsanız, gözlerinizi kapattığınızda hiç bir ışık göremeyeceğinizden yeterince parlak olmadığını anlayabilirsiniz.

Uzaydaki bazı nesneler röntgen ışınları yayar. Kara delikler, nötron yıldızları, ikili yıldız sistemleri ve süpernova kalıntıları gibi. Bununla birlikte, Dünyanın atmosferi sayesinde gezegenin yüzeyinde röntgen ışınları vardır.

Genellikle, bir elektron bir atomda vurulduğunda ve atomun pozitif çekirdeği tarafından saptırıldığında, X-ışınları üretilir. Bu gibi durumlarda, elektronun hareketi (kinetik enerjisi) X ışınlarına dönüştürülür.

X-ışınlarını gördüyseniz, uzaydaki hiçbir şeyi göremezdiniz.

Ultraviyole

Spektrumun ultraviyole parçasını görebiliyorsanız, bir takım farklı nesneler göreceksiniz. Bunun nedeni, Güneş bu frekansta biraz ışık saçtığı için, şimdi olduğu gibi Dünyayı aydınlatıyor.

Diğer kozmik cisimler de UV ışığını verir. Bu nedenle diğer yıldızları ve Samanyolu‘nun soluk ışıltısı kaybolur. Fotokopi makineleri, bilgisayar ekranları ve diğer elektronik çeşitleri (örneğin bronzlaşma yatakları) UV ışığını da etkiler. Dolayısıyla, bu cisimler gölgeleriyle birlikte görülür.

KIZILÖTESİ

Kızılötesi ışığı görebilseydiniz, sıcaklık değil, renk dünyası görürdünüz. Sıcaklığı olan herhangi bir cisim spektrumun kızılötesi kısmında (buz bile olsa) yayılır. En sıcak nesneler en parlak görünür. Bu nedenle Güneş hala listenin en üstünde olacak.

Ancak, belirli özellikler, sadece ses tonları gerçekten görünmez. Örneğin insan yüzünün büyük bir kısmı parlak ışıklarla kaplanırken, burun ve parmaklar daha serin ve böylece daha karanlık olurdu. Kışın dışarıda koşsaydınız,soğuk olduğunuz için  hafif bir ışık olurdunuz.

Mikro Dalgalar

Evreni dolduran kozmik mikrodalga arka plan radyasyonudur. Bu, kozmosun doğuşunun bir parçası olarak durur. Bu mikrodalga radyasyonunu gerçekten görebilseydik gökyüzüne bakıp gökyüzündeki her yerden atış ışıklarını görürdük.

Evren aslında parlaklık ile yanar. Tabii ki, yıldızlar mikrodalga ışınları da yayar. Bu nedenle bazı noktalar diğerlerinden biraz daha parlak görünürler.

Radyo Dalgaları

Radyo dalgaları, telsizinizi global konumlandırma sistemini ve bilgisayar ağı’nı çalıştıran şeydir. Ayrıca yayın, iletişim uyduları ve bir dizi başka teknolojide de kullanılırlar. Yani temelde, radyo dalgalarını görebiliyorsanız, teknolojiyi içeren bir şey Noel ağacı gibi parlayacaktır.

Gökyüzüne bakılırsa, değişen bir manyetik alana sahip astronomik nesneler yanardı. Böylece Güneş, Dünya, Jüpiter vs. görülecekti.

Tüm yıldızlar ve kara delikler şimdi olduğu gibi gökyüzünde dans edeceklerdi. Ancak Mars ortadan kayboldu. Kızıl gezegenin manyetik alanı yoktur.

Sonuç olarak, tüm dalga boylarını aynı anda görebilseydiniz, gördüğünüz şey daha çok zıplayan ışıklar olurdu. Ya da, aynı anda her şeyi ve ya hiçbir şeyi göremezdiniz. Işık fazlalığı her şeyi anlamsız bir hale getirir.

Beyninizdeki bu yetenek aniden açılmışsa, eğer beyniniz mucizevi bir metamorfoz geçirmişse ve aniden tüm elektromanyetik spektrumları görebiliyorsanız, şok geçirip ölürsünüz. Beyniniz, aldığı bilgiyi basitçe yorumlayamaz. Şanslıysanız hemen kör olursunuz.

Her durumda, kesinlikle NASA Rasathaneleri tarafından üretilen güzel kompozit görüntüler gibi bir şey göremezsiniz.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close