Otomotiv

Dünyanın İlk Mürettebatsız Kargo Gemisi Gelecek Yıl Denizlere Açılacak

Dünyanın ilk mürettebatsız otomatik kargo gemisi 2018’de piyasaya çıkacak ve yolculuk durum raporu Wall Street Journal’a bildirilecek. Kargo gemisinin 2020 yılına kadar tamamen özerk olması bekleniyor.

Norveçli gemi tasarımcısı Yara Birkeland,  gemide GPS, radar, kameralar ve diğer Tekne trafiği ve rıhtımın yer aldığını belirtti.  Aynı boyuttaki standart bir konteyner gemisinin yaklaşık üç katı kadar olan geminin maliyetinin 25 milyon dolar  olması bekleniyor.

Ancak yatırımcılar, yakıt ya da mürettebat olmaksızın, yıllık işletme giderlerinin yüzde 90’a kadar düşeceğini söylüyor. Yara, geminin aşamalı olarak özerk olacağını söyledi.

Şirket, Mayıs ayında web sitesinde yayınlanan bir açıklamada “Tasarımcısının adıyla anılan Yara Birkeland gemisi, başlangıçta mürettebatı  olan bir tekne gibi çalışacak ve 2019’da uzak operasyona geçecek. 2020’den itibaren tamamen özerk operasyonları gerçekleştirebilecek durumda olacak” dedi.

100 konteynerli Birkeland gemisi, ortaklaşa tarım şirketi Yara International ve teknoloji şirketi Kongsberg Gruppen tarafından geliştiriliyor. “Tesla of the Seas” olarak adlandırılıyor.

2018 sonlarında bir üretim tesisinden yaklaşık 37 kilometre uzaklıktaki Larvik limanına gübre taşımaya başlaması planlanıyor.

Yara’nın üretim sorumlusu Petter Ostbo yaptığı açıklamada, şirket olarak, mürettebatsız tekneler için uluslararası düzenlemeler yapıldıktan sonra daha büyük gemilere yatırım yapacaklarını ve gemileri daha uzun rotalar için kullanacaklarını söyledi. “Belki de gübrelerimizi Hollanda’dan Brezilya’ya kadar taşıyacağız” dedi.

Tasarımcı Yara,  yeni gemisinin  emisyonlarını azaltacağını söyledi. Şirket, hava kirliliğini azaltmayı ve nüfusun yoğun olduğu kentsel alanlarda 40.000 kamyonu  trafikten  kaldırarak yol güvenliğini geliştirmeyi planlıyor.

Ostbo “Sıfır emisyona gitmek istiyoruz. Bazıları iklim değişikliğinin gerçek olmadığını söylese bile, bu bir iş gerçekliği. Çünkü temiz enerji kaynakları fosil yakıtlardan daha uygun.” dedi.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close