Bilgisayar

IBM Bilim Adamları 330TB’lık Sıkıştırılmamış Verileri Küçük Bir Kartuşa Kaydetmeyi Başardı

Yeni bir dünya rekoru gerçekleşti. IBM‘deki bilim insanları 330 terabayt’lık sıkıştırılmamış verileri avucunuzun içine sığacak bir kartuşa çekmeyi başardı.

Prototip püskürtülmüş manyetik bant üzerindeki inç başına 201 gigabitlik kayıt, ticari bant sürücülerinde şu an kullanılan alan yoğunluğunun 20 katından fazladır.

Alan kayıt yoğunluğu belirli bir yüzey alanına depolanabilen bilgi miktarıdır. Bant sürücüleri 60 yılı aşkın süre önce icat edildi . Geleneksel olarak vergi dokümanlarını ve sağlık kayıtlarını arşivlemek için kullanıldı.

IBM‘in ilk kasedi için yalnızca yaklaşık 2 megabayt tutabilen yarım inç genişlikte bant makaraları kullanıldı.

Manyetik bant Sony Storage Media Solutions tarafından geliştirildi. Kilometre taşı, bantlarda on yıl daha depolamayı sürdürmenin devamlılığını gösterdi.

IBM şefi Evangelos Eleftheriou, “Kartuş geleneksel olarak video arşivleri, yedekleme dosyaları, felaket kurtarma kopyaları ve öncül bilgi saklanması için kullanılıyor ancak sektör de bulutun öncül dışı uygulamalarına doğru genişliyor.”

Sputtered bant,  mevcut ticari bant için henüz üretim maliyeti bekleniyorken, çok yüksek kapasiteli potansiyel terabayt başına cazip hale getirecek, bu da teknolojiyi bulutta soğuk depolama için pratik hale getiriyor.” diyor.

 IBM araştırmacılarının inç başına inç gigabaytları elde edebilmeleri için, birkaç yeni teknoloji geliştirmesi gerekiyordu.

IBM, özellikle artan alan kayıt yoğunluklarını sağlamak için birkaç yıl boyunca Sony ile yakın işbirliği içinde  çalıştı.

“Bu işbirliğinin sonuçları, manyetik bandın işlevselliğini dengeleyen, uzun püskürtmeli bant imalatı ve daha iyi kayganlaştırma teknolojisi için gelişmiş rulo-to-roll teknolojisi gibi, medya teknolojisinde çeşitli gelişmelere yol açtı.” dedi.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close