Robotik

MIT’in Geliştirdiği Yeni Robot, Giysilerinizi Sıcaklığa Göre Uyarlayabilir

Stanford ve RCA ile işbirliği içinde Medya Laboratuvarından çıkan en son giyilebilir teknoloji projesi, “yaşayan mücevher” olarak adlandırılıyor. Kıyafetleri değiştirebilen, fitil robot aksesuarları setinin adı Kino‘dur.

Botlar, kaput tasarımları ve hareketli konumları veya kadife gibi materyaller üzerindeki ‘çizim’ parçaları ile kıyafetinizin estetiğini değiştirmeyi içeren görevleri tamamlayabilen kinetik, vücut asistanları olarak tasarlanmıştır.

Aynı zamanda, büyük boy bir broş tasarımından kolyeye değişen akıllı mücevherlerde şekil değişimi yapabilir. Bir Bluetooth mikrofonu ve hoparlörü, robot aksesuarının çağrıları almak için akıllı bir broş gibi hareket etmesine izin verebilir.

Benzer bir kullanım durumu, sıcaklık düştüğünde (örn. “Giyilebilir bir Nest termostatı”) bir ceketi sıkıştırmak ya da sıkı ve gevşek fitler arasında geçiş yapabilen bir giysiyi kullanmaktır. Başka bir deyişle, otomatikleştirilmiş iklim belirleyici giyim.

Cihazlar giysilerin etrafında dolaşabilir, döndürebilir. Bir LED matris ekranı içerebilir ve ilave sensörler ile vücut hareketi, ışık ve yakınlık içerebilir.

Ancak, şu an elde edilen bu prototipin askeri kıyafetler için kullanılması düşüncesi şu an çok gündemde değil. Kullanım sadece renkli gömlek ve pantolonlar için uygulanıyor.

Araştırmacıların vizyonu bu robotların kusursuz bir şekilde kullanılabilmesi için var olan vücut süsleme uygulamalarıyla birlikte küçültülmesi.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close