Tıp

Yeni Sensörlü Akıllı Kemer ile Parkinson Hastaları Düşmeden Yürüyebilecek

Parkinson, dünya çapında yaklaşık 10 milyon kişiyi etkilemektedir ve hiçbir tedavisi yoktur. Parkinson hastalığı genel olarak hareket bozukluğuna sebep olur.

Bu sebeple Parkinson‘lu kişilerin yaklaşık% 60’ı pek çok kez düşer. Düşme yaşayan Parkinson hastalarının üçte ikisi tekrar tekrar düşer.

Houston Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, Parkinson hastalarının Akıllı Denge Sistemi olarak adlandırdıkları yeni bir akıllı bant ile daha fazla denge kazanmalarına yardımcı olmak için çalışıyor.

Söz konusu bant titreşimli aktüatörler ile kaplanmış özel giyilebilir bir kemer. Bunlar bir kişinin nasıl hareket ettiğini algılayabilir, bir akıllı telefona bağlanabilir ve daha sonra özel bir ev içi rehabilitasyon programı oluşturabilir.

Bir UH lisansüstü öğrencisi olan Albert Fung, “Akıllı telefon uygulaması, bireysel istikrar sınırlarına dayanılarak vücut eğilimleri için özel bir hareket kaydediyor ve yaratıyor. Titreşimli aktüatörlerden alınan dokunma kılavuzu ile neredeyse bir fizyoterapist sanki kendilerine rehberlik ediyor gibi davranıyorlar.” dedi.

İlaçlar, derin beyin simülasyon cerrahisi veya Microsoft‘un Project Emma gibi diğer giyilebilir cihazlar ile  birçok Parkinson semptomunu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Parkinson patentlerinin düşmesine yol açan postürel istikrarsızlık veya zayıflığı tedavi etmek ve yönetmek daha zordur.

UH ve araştırmanın başlıca araştırmacısı Beom-Chan Lee sistemin amacının, bir klinikte rehabilite edilemeyen hastalar için, bölgede yeterli  klinik bulunmaması durumunda  devreye girebilecek bir uygulama olarak belirtti.

Bununla birlikte Lee, cihazın gerçek fizik terapistlerin yerini alması anlamına gelmediğini, yalnızca fizik tedavi uzmanlarının eksikliğini telafi etmek için kullanılabileceğini belirtti.

Uzmanlardan bahsedince, sistem tarafından toplanan tüm veriler, doktorlar ve fizik tedavi uzmanları için kolayca buluta yüklenebilir.

Böylece bir hastanın ilerlemesini izleyebilecek veya rehabilitasyon programını hastanın ihtiyaçlarına daha iyi uyacak şekilde ayarlayabilecekler.

Şimdiye kadar altı hafta boyunca giyilebilir kemer denemiş olan hastalar Lee’ye göre “gözle görülür gelişmeler” gösterdiler.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close