Elektrik-Elektronik

Gelecekte Batarya Gözyaşı ile Şarj Edilebilecek

Giyilebilir cihazları ve tıbbi cihazları daha da güçlendiren bataryalar için, bilim adamları tuzlu suda yenilenebilir aküler geliştirdi. Hatta gelecekte bir gün kan, ter veya gözyaşı ile de yenilenebilecek.

Bu bataryalar daha güvenli. Çünkü toksik kimyasallar kullanmak yerine, tuzlu su ve IV rehidrasyon solüsyonları gibi nispeten zararsız sıvılar kullanıyorlar. Vücudunuzun üzerinde veya dışında giyilen bir cihaza bu bataryalar ile güç sağlanabilecek. Giyilebilir batarya bir şekilde giysi içerisine sızıntı yaşatsa bile  içerdiği şeyler size zarar vermez.

Bataryalar elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayarak çalışırlar. Bunların üç ana bileşeni vardır. Elektriği ileten pozitif yüklü iki metal elektrot ve arasında bir elektrolit bileşeni.

Batarya bir cihaza güç sağladığında, iyonlar elektronlarını döküp elektrolit bileşeni boyunca bir elektrottan diğerine geçerler.

Çalışmada, esnek bataryaların çoğunun bu elektrolit çözeltilerinin güçlü asitlerden veya zehirli kimyasallardan üretildiği belirtiyor.

Bu malzemeler aşındırıcı, yanıcı veya toksiktir. Kesinlikle vücudunuzun üzerine veya içine sürüklenmesini istemezsiniz. Bu nedenle, Çin’deki Fudan Üniversitesi bilim adamları bu toksik elektrolit solüsyonlarını çok daha az zararlı olanlarla değiştirmek için bir yol buldular.

Bataryalar iki farklı biçimde oluşur. Bir tanesi elektrolitin arasına sarılmış iki düz elektrottan yapılmış bir şerit bandı.

Diğer batarya, karbon nano tüplerden yapılmış iki küçük parçadan oluşur. Bir iplik, pozitif yüklü elektrot lekelerini, diğeri ise negatif yüklü elektrotlarda örgüleri içerir.

Daha sonra iki iplik, elektrolit çözeltisi ile dolu küçük, içi boş bir tüp içine paketlenir. Fikir, bu ipliğe benzer pillerin bir gün giyilebilir veya akıllı kıyafetler haline gelebileceğidir.

Araştırmacılar birkaç farklı elektrolit çözeltisi türünü denemişlerdir.

En iyi sonucu veren sodyum sülfat çözeltisi, bazı araştırmalarda müshil olarak kullanılırdı. Ancak tuzlu suyla seyreltilmiş olan tuzlu su çözeltileri de bu araştırmalarda iyi sonuç verdi.

Çalışma sonunda, kan, ter veya gözyaşları gibi vücut sıvıları elektrolit solüsyonunu alıp tıbbi implantların güç kazanmasına neden olabileceği bilgisine ulaşıldı.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close