VR/AR

Yanardağın Kalbi

Volkanlar kraterlerinde, erimiş lavların geniş göllerini barındırır. Patladığında, lav akışlarını oluşturur; depremler ve çığlar veya kilometrelerce yükseğe çıkabilen, buhar ve kül bulutları üretebilirler.
Bütün bunları yakından izlemek tehlikeli olabilir. Ancak Digital Volcano adındaki web sitesinin yardımıyla, Nikaragua’daki aktif yanardağın içi izlenebilir. Fikir, Yaratıcı Ajans Gin Lane tarafından tasarlandı ve projede General Electric (GE)’in desteğiyle Yanardağ Uzmanları Ekibi tarafından toplanan veriler kullanıldı.
Çevrimiçi “Sanal Yanardağ” deneyimini yaratmak için, bilim insanları; Nikaragua’nın başkenti Managua’dan yaklaşık 12 mil (19 kilometre) uzaklıkta olan, 610 metre yüksekliğindeki Masaya yanardağını belirlediler. İşaretleme, iniş hızlarının 1,200 fit (365 metre)’e çıktığı, sıcaklıklarının ise 1.800 Fahrenheit (1000 santigrat)’a ulaştığı bir lav gölü üzerinde sona erdi. Araştırmacılar; sıcaklık, gaz emisyonları ve atmosfer basıncını içeren verileri toplamak için, bir dizi algılama ve kayıt teknolojisi kullandı. Kameralar, lav gölüne şimdiye kadarki  en yakın görüntüleri yakaladı.

 

Masaya yanardağının ortasındaki lav gölünde sıcaklıklar yaklaşık 1.800 Fahrenheit (1.000 santigrat derece)’a kadar yükseliyor. Gin Lane

 

Web sitesindeki etkileşimli katmanlar, aynı zamanda ekibin saha araştırması ve hazırlığının görüntülerini de sunar. Cihaz; 3D görüntülerini sergiler ve bilim insanlarının cihazları nasıl kurduklarını, onları nasıl çalıştığını adım adım anlatır. Görüntüler; cihazın güvenliğini sağlayacak bir şekilde, ” Cehennemin Ağzı ” olarak adlandırılan yanardağın kalbinde, sensör kurulumunun ve veri toplamanın en riskli kısmında gerçekleşti.

 

Digital Volcano, volkanik bir kraterin derinliklerinde sadece içeriden bir bakış açısı sağlamıyor. Ayrıca, GE bilim adamlarının açıklamasına göre; veri bilimcilerinin Masaya için dijital bir model oluşturarak, etkinliğini analiz etmelerine ve gelecekteki patlamaları önlemelerine de yardımcı olmasını sağlıyor.

 

Proje, çevreden veri toplama konusunda değerli bilgiler sunmakta ve verilerin açık erişim olarak verilmesini sağlamaktadır. Böylece dünya çapındaki araştırmacılar; bağımsız olarak analiz ederek, yanardağların nasıl davrandığını daha iyi anlıyor ve öngörebiliyorlar.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close