Astronomi ve Uzay

Evrenin Haritası

Kanada'nın yeni radyo teleskopu evrenin haritasını çıkarmaya başladı.

Yeni radyo teleskopu; koyu enerjinin gerçekten evrenin genişlemesine sebep olup olmadığını teyit edebilir.

7 Eylül’de Kanada’da güçlü bir teleskop; evrenin sesini dinlemeye başladı. Kanada Hidrojen Yoğunluğu Eşleme Deneyi: CHIME, bilim insanlarının kozmosun geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmesine katkı sağlayacak. Ayrıca; yer çekimi radyo dalgalarından patlamalarına bilim insanları tarafından teyit edilmesine de yardımcı olacak.

CHIME dört metre uzunluğunda yarım borularından oluşan bir kaykay tahtasına benziyor. Evrenden sinyaller almak ve her gün saniyede bir terabayt bilgi toplayabilmek için son yedi yılda inşa edilmiştir. Bu, teleskopun, 3 boyutlu büyük bir uzay haritasını oluşturup, sürekli güncellediği anlamına geliyor.

British Columbia Üniversitesi, Toronto Üniversitesi, McGill Üniversitesi ve Kanada Ulusal Araştırma Konseyi (NRC) ‘nden 50 bilim insanı projeyi kavramsallaştırmaya başladığında, o miktarda bilgi işleyecek hiçbir sistem yoktu. (Video oyun donanımındaki ilerlemeler sayesinde sistem artık mevcut.) Saniyede 1 TB; çok delice geldiğinden, CHIME, dosyaları disklere kaydetmeden önce 100.000 faktörle sıkıştırdı.

 

Canada's new radio telescope starts mapping the universe ile ilgili görsel sonucu

 

CHIME işlev görmesiyle birlikte; artık birincil hedefine ulaşmaya çalışıyor: Evrenin Genişlemesinin Hızlanma Ölçümü. Genişlemenin doğru bir ölçüsü, “karanlık enerji” ya da başka bir şey olarak adlandırılan enerjinin bilim insanları tarafından anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Teleskop verileri, bir gün, karanlık enerjinin gerçekten var olup olmadığını doğrulayabilir.

British Columbia Üniversitesi’nden Dr. Mark Halpern açıklıyor:

“CHIME teleskopu ile evrenin genişleme öyküsünü ölçeceğiz. Teleskopla bu genişlemeyi daha hızlı hale getiren, gizemli karanlık enerjinin anlaşılmasını umuyoruz. Fizikte anlamadığımız temel bölüm olan evrenin genişleme hızı’na cevap bulunursa; karanlık enerjinin var olup olmadığını da açığa çıkmış olacak.”

Kaynak:
engadget
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,67 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close