Arkeoloji

Pictish Fort’un Arkeolojik Hazinesi

19.yüzyılda gelişerek büyük oranda tahrip edildiği düşünülen Pictishte, 1100 yıllık Anglo Sakson madalyonu ve bir Pictish binasının kalıntıları gibi şaşırtıcı hazineler ortaya çıkarıldı.

Moray’daki Lukeiemouth yakınlarındaki Burghead Kale‘sindeki kazıları denetleyen Aberdeen Üniversitesi arkeologları, sitenin daha önemli bulguları ortaya koyabileceğini söylüyorlar.

Pictler, geç Demir Çağı ve ortaçağ döneminin başlarında doğu ve kuzey İskoçya’da yaşıyordu. Uzmanlar, Lossiemouth yakınlarındaki Burghead Fort‘ın, Pictish Kingdom‘da M.S. 500 ve M.S.1000 arasında yer alan önemli bir güç koltuğu olduğuna inanıyorlar.

1800’lü yıllarda Burghead Boğ oymaları ve gizemli bir yeraltı kuyusu da dahil olmak üzere önemli Pictish eserler keşfedildi. Ancak şu anda yeni bir kasaba kale üzerine inşa edildiğinden Pictish kalıntılarının çoğunun tahrip edildiğinden şüpheleniliyor.

Bununla birlikte, Aberdeen Üniversitesi, 2015 yılında Burghead‘de kazılara başlamış. Bu da Picts ile ilgili önemli ipuçlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Kazılarda Kale içinde bir Pictish longhouse ortaya çıkarıldı. Halen Pictish mimarisi hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu nedenle bulgular, Pictish yerli mimarinin karakteri ve Burghead gibi başlıca kalelerdeki etkinliğin doğası hakkında hayati ipuçları sağlayabilir.

Binanın zemin katmanları içinde, Büyük Alfred‘in Anglo Sakson madalyonu, evin ve kale kullanımının önemli kanıtları olarak keşfedildi. Paralar, Viking raider’larının ve yerleşimcilerin Pictish toplumu içinde büyük değişiklikler yapmalarına neden olan dokuzuncu yüzyılın sonlarına kadar uzanıyor.

Aberdeen Üniversitesinde Kıdemli Öğretim Görevlisi Dr Gordon Noble şunları söyledi: “Bu varsayıma göre  Burghead‘de hiçbir kalıntı olmadığı  düşünülür. 19. yüzyılda hepsinin çöpe atıldığı ancak kale içinde önemli bulgu olabilecek herhangi bir şey olup olmadığını anlamak için kale içi incelenmediği bilgisi vardır..

“Ancak 19. yüzyılda enkazın altında, önemli Pictish kalıntıları bulmaya başladık. Bir Pictish longhouse bulduk gibi görünüyor. Burghead, Kuzey Piktürün önemli kraliyet merkezlerinden biri olması muhtemel olduğu ve kale içindeki yerleşimin doğasını anlama ipucu , bu önemli takviye edilmiş alanlarda iktidarın nasıl somutlaştığını anlamanın anahtarıdır. Ki bu önemlidir.”

“Binanın bir ucunda şirin taş temelli bir ocak var ve Anglo-Sakson paraları, eskiye dayanan kale kullanımının sonuna doğru yapı tarihlerini gösteriyor. Kale sakinlerinin uzun mesafe ticaret ağlarına girmeyi başarabildiklerini gösteren sikke de ilginçtir. Parayı da belki giymek için delmiş. Bu parasal olmayan ekonomide kale sakinlerinin kelimenin tam anlamıyla servetlerini kullandıklarını göstermektedir.”

“Genel olarak bu bulgular Burgett‘den elde edilebilecek değerli bilgilerin, Kuzey İskoçya için bu topluluk hakkında daha fazla bilgi vereceğini ve Norveç yerleşimcilerinin Shetland ve Orkney’deki güçlerini pekiştirdikleri ve anakaraya saldırı düzenlediklerini göstermektedir. ”

Kazı, Burghead Headland Trust ile birlikte ve Aberdeenshire Belediyesi Arkeoloji Servisi’nden destek alınarak yürütülmüştür. dedi.

Aberdeenshire Belediyesi Arkeoloji Hizmet Arkeoloğu Bruce Mann, “Burghead Fort, Erken Ortaçağ döneminde uzun süredir önemli bir güç kaynağı olarak tanınmış ve İskoçya’daki en büyük kale olarak biliniyor. Ancak bu keşifle önemi yeniden arttı. Bu tarihten itibaren binalarımızdan ve zemin seviyelerinden kurtulduk. Bu  gerçekten  inanılmaz ve üniversitelerin çalışmaları yanlışlıkla “Karanlık Çağlar” olarak adlandırılan şeylere ışık tutuyor. ” dedi.

Kaynak:
heritagedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close