Tıp

Astım İlacı İle Parkinson Hastalığı Önlenebilecek

Astım hastaları nefes almakta zorluk çektiğinde, solunum yollarını genişleten ve salbutamol içeren ilaçları kullanıyorlar. Yapılan araştırmalar Salbutamolun , Parkinson hastalığına karşı koruyucu bir başka yararlı etkiye sahip olabileceğini ortaya çıkardı. Yüksek dozda salbutamol kulllanan bireyler, ilacı almayanların yıkıcı nörolojik durumu geliştirme olasılığının yaklaşık yarısı kadar etkilenme gösterdiler.

Parkinson hastalığında, α-synuclein proteini gob‘ları bazı beyin hücrelerinde birikir ve onları öldürebilir. Bilim adamları, proteinin yok edilmesini hızlandıran veya çoğalmasını önleyecek ilaçlar hazırlamaya çalışıyorlar.

Boston’daki Harvard Tıp Fakültesi’nden nörolog ve genomik bilimci Clemens Scherzer ve arkadaşları farklı bir strateji denemeye karar verdiler. Clemens Scherzer,  “Α-synuclein üretimini azaltabilecek bir ilaç bulmak için yola çıktık” dedi.

Umut veren bileşikleri belirlemek için ekip laboratuvardaki insan sinir hücrelerini büyüttü. 1100’den fazla ilaç, vitamin, diyet takviyesi ve diğer moleküllerin α-synuclein üretimini değiştirip değiştirmediğini test etti.

Salbutamol da dahil olmak üzere proteinin üretimini kesen ilaçlardan üçü, hava yollarını rahatlatmak da dahil olmak üzere çeşitli etkileri tetikleyen bazı vücut hücrelerindeki bir molekül olan b2-adrenoreseptörü uyararak çalışır. Araştırmacılar, bu ilaçların α-sinüklein genini içeren DNA‘nın ne kadar sıkı olduğunu ve dolayısıyla genin aktif olup olmadığını değiştirdiklerini keşfettiler.

Salbutamol, dünyanın en sık kullanılan ilaçlarından biridir. Araştırmacılar, ilacı alan kişilerin Parkinson hastalığına yakalanma ihtimalinin düşük olup olmadığını incelediler. Scherzer, “Bu analizi yapmak için uzun yıllar boyunca takip edilen çok büyük reçete veritabanlarına sahip olmanız gerekir” dedi.

Araştırmacılar Norveç’te 4.6 milyon kişiye reçete edilen tüm ilaçların kayıtlarını tutan böyle bir veri tabanı buldular. Hastalık nadirdi. İlaç kullanmayanların yaklaşık% 0.1’inde Parkinson hastalığı gelişti. Salbutamol kullananların oranı% 0.04’ten düşüktü.

Araştırmacılar yaş ve eğitim gibi faktörleri düzelttikten sonra, hayatlarında en az bir kez salbutamol kullanan Norveçlilerin Parkinson hastalığının gelişme olasılığının yaklaşık üçte bir oranında olduğunu tespit ettiler.

Salbutamolün sağladığı koruma miktarı dozaja bağlıydı. İlaç kullanmayan Norveç’lilere kıyasla, 2004 ile 2007 yılları arasında en fazla doz alan insanlar yaklaşık 7 yılda hastalığa yakalanma olasılıklarının yaklaşık yarısı kadardı. Bunun aksine, en düşük dozları alan hastaların o dönemde Parkinson hastalığına yakalanma ihtimali biraz daha düşüktü.

Kanada’daki Toronto Üniversitesi’nden nörolog Anthony Lang, sonuçlar “büyüleyici” ve “maviden çıkıyor” diyor. Bununla birlikte, Norveç verilerinin analiziyle ilgili endişeleri var. Çünkü salbutamolün α-synuclein üzerindeki etkisi çok güçlü görünüyor.

Parkinson hastasının astım hastalığına yakalandığını görmek şaşırtıcı. Bazı kişilerin her iki hastalığa sahip olduğu göz önüne alındığinde, salbutamol kullanımı ile ilişkili olan diğer faktörler Parkinson hastalığının yatkınlığını etkiliyor olabilir.  Anthony Lang “Olası açıklamalar hesaba katmak zorundayız” diyor.

Araştırmacılar, sonuçları hastalar için kullanmanın en iyi yolundan henüz emin değiller. Salbutamol veya ilgili ilaçların klinik denemeleri henüz  bir olasılık aşamasında.  

Bununla birlikte, Birmingham’daki Alabama Üniversitesi’nden sinirbilimci Andrew West, bu ilaçların hiçbirinin beyne girmek için optimize edilmediğini söylüyor. “Sonuç olarak, [Α-synuclein] ‘i hedeflemek için ideal olacak ilaçlar henüz geliştirilmemiştir.”

Scherzer, herhangi bir klinik araştırmanın “birkaç yıl uzak” olduğunu belirtiyor. Potansiyel Parkinson hastalığına yönelik yapılan 16 tedavinin başarısız olduğu, O ve meslektaşlarının başarısız  17. denemeye  sahip olmak istemedikleri belirtiliyor.

Kaynak:
sciencemag
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close