Elektrik-Elektronik

Işık ve Radyo Dalgaları İle Çalışabilen Bataryasız Cep Telefonları

Yeni geliştirilen telefon, bir OLED ve çentik ile çevreden enerji çekebiliyor. Böylece telefon şarj edilmeden çağrı yapılabiliyor.

Bu yeni cep telefonu Google Fakülte Araştırma programının bir parçası ve yaklaşık 2 milyon dolarlık toplam yatırım ihtiyacı için şimdiden üç adet ABD Ulusal Bilim Vakfı hibesi aldı.

Telefonun yaratıcısı Vamsi Talla, verilen hibe ile sizi düzenli aramalarla acil servislere bağlayabilen tek kartlı bir cep telefonu yaptı. Ekip,  bu Jeeva Wireless ürününü ticarileştiriyor.

IEEE’ye göre, bu telefon Skype çağrıları yapabiliyor.

Telefon, bir taşıyıcı şebekedeki müşteri cep telefonları için sabit bir iletişim noktası olan yakınlardaki bir ana istasyondan gönderilen güneş ışığı veya RF dalgalarından güç almaktadır. Geriye dönük olarak adlandırılan bir teknikle telefon, aynı dalgaları baz istasyonuna geri modifiye ederek yansıtarak sesli arama yapabilir.

Ayrıca, telefon ticari, raf üstü parçalardan oluşan prototipin bir baz istasyonu ve Skype gibi uygulamalarla iletişim kurabileceğini ispatlayıcı Skype ile sesli görüşmeler yaptı.

Telefon, yalnızca 3 mikrodalga güç kullanıyor ki bu şu andaki akıllı telefonların harcadığı enerjinin yaklaşık 10,000 katı daha az.

Bu teknoloji, hücre kulelerini değiştirme yolunda çok fazla ihtiyaç duymadığından, Talla çoğu cep telefonunun bu özelliği gelecekte kolayca ekleyebileceğine inanıyor. Bu, ölü bir telefonda arama yapabileceğiniz anlamına gelir.

Talla, e-mürekkep ekranını da eklemeyi planlıyor. Bu da, akülü olmayan telefonunuzda çok basit akıllı telefon işlevlerini gerçekleştirebileceğiniz  anlamına geliyor.

Mevcut model, üretmek için 1 USD gibi düşük bir  maliyet gerektiriyor. Böylece, gelişmekte olan ülkeler için talebi kaçınılmaz kılıyor.

Kaynak:
techchruch
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close