BilgisayarDergi

Brainternet: İnsan Beyni İnternete Bağlandı

Johannesburg Wits Üniversitesi‘nde araştırmacılardan oluşan bir ekip, ilk kez insan beynini internete bağladı.

İnsan beynini basit bir bilgisayara bağlamak o kadar da kolay değildir.

 

Yapılan basın açıklmasına göre; nörolog ve mühendis ekibi, nörolojik aktiviteyi düşük maliyetli bir Raspberry Pi Bilgisayarı‘na iletmek için bir elektroensefalograf (EEG) kullandı. Daha sonra veriler, istenildiği zaman herkesin girebileceği bir web sitesine aktarıldı. Böylelikle birinin beyninin sinirsel aktivitelerine, (ahlaki, gizlilik ilkesi tartışılacak şekilde) açık erişim olanağı sağlandı.

 

 

Elektrik ve Enformasyon Mühendisliği Okulu’nda Öğretim Görevlisi Proje Koordinatörü Adam Pantanowitz: ” Kullanıcı ve beyin arasında etkileşim sağlanarak, uyarıcı oluşturuluyor ve herkes yanıtı görebiliyor.”

 

EEG okumalarını gözlemleyen araştırmacılar bunu zaten yapsalar da, etkili bir şekilde, konunun kendisi de dahil olmak üzere, beyin aktivitelerinde neler olduğunu görmek için daha fazla insana izin veriliyor.
Pantanowitz, “Brainternet, kayıtları makine öğrenme algoritmasına veri sağlayacak akıllı telefon uygulaması için daha da geliştirilebilir. Gelecekte, her iki yönde de (beyne giriş ve çıkış olmak üzere) bilgi aktarılabilir.”

 

 

Esasen, eğer programlama yeterince gelişirse, belki de veri biçiminde olan elektrik sinyalleri, EEG okuyucusuna bağlanan kişinin beynine gönderilebilir. Beyni dijital bir bilgisayara kıyasla çok farklı bir işlemci türü olduğu için bu çok uzak bir yol.

 

Bilgisayarlarda ikili işaretler kullanılıyor; yani bilgi sadece bir ve sıfır olarak gösterilir. İnsan beyni ise, düşünce ve eylemlerle bağlantılı birkaç milyar biyoelektrokimyasal iletim içerir ve bunlar bir veya sıfır olarak ifade edilmemiştir.

 

Akıllı telefon ekranlarında başkasının veya kişinin kendi beyin aktivitelerine vakıf olması ilginç olabilir. Geliştirilmesi için henüz çok yol kat etmesi gereken bu uygulama, günlük yaşantıya adapte edilir ise; karşılaşılacak toplumsal olumlu/olumsuz tüm sonuçlar ve davranışları şimdiden merak konusu.

Kaynak:
iflscience
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (6 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close