Astronomi ve Uzay

3D Stellar Haritası: Güneş Sisteminin Geleceği

Samanyolu‘nun yakınında bulunan yıldızların yeni zaman geçişi videosu, bu yakınlardaki yıldızların sonraki yüz binlerce yıl boyunca seyahat ederken Güneş Sisteminde bozulmalara yol açabilecek potansiyele sahip olduklarını gösteriyor.

Avrupa Uzay Ajansı‘nın (ESA) Gaia teleskopu, uzaydan bir milyar yıldızın kataloğa alınması üç boyutlu bir harita oluşturulması ve Samanyolu galaksisinin gerçek yapısının gösterilmesini amaçlayan beş yıllık bir görevi sürdürüyor. Gaia parlaklık, sıcaklık ve fiziksel bileşim gibi yıldız özelliklerini de izliyor.

Gaia, Dünya ve Güneşin yerçekimlerinin birbirini dengelediği Lagrange-2 (L-2) noktası olarak bilinen bir yerde çalışıyor. Teleskop, ayın yörüngesinin ötesinde bir mesafede yörüngede döndüğünden, Dünya‘nın teleskobun tam gece gökyüzü görüntüsünün engellenmesi en aza indirgenir. Bu, bazen düşük-Dünya yörüngesinde, Hubble Uzay Teleskobu gibi teleskopların karşılaştığı bir konudur.

Avrupa Uzay Ajansı‘nın (ESA) yeni videosu, 300.000’den fazla yıldızın öngördüğü hareketleri içermektedir. Video, bu yıldızların zamanla ilerledikçe, güneşin 37 trilyon mil (60 trilyon kilometre) içinde geçmesi halinde, güneş sisteminin uzak ucundaki kuyruk yıldızlarını yerinden oynatabileceklerini gösteriyor.

Geleceğin Yıldız Haritası

ESA yetkilileri bir açıklama yaparak, önümüzdeki 5 milyon yılda on altı yıldız bundan etkilenebileceğini söyledi.

Açıklamaya göre, uzay ajansı özellikle bir yıldız komşusu olan Gliese 710 üzerinde inceleme yapıyor. İnceleme sonuçlarına göre, 1.3 milyon yılda güneşten sadece 1.6 trilyon mil (2.3 trilyon km) geçmesi öngörülüyor.

Yıldız daha iyi belgelenmiş olsa da, Gaia Gliese 710‘un tahmini modelleri daha fazla doğruluğa sahip. Buna ek olarak, Gilese 710‘un Güneş‘ten 9.3 trilyon mil (15 trilyon km) uzaklıkta Oort Bulutu olarak bilinen Güneş Sisteminin kuyrukluyıldızı deposuna iyi bir şekilde geçmesi bekleniyor (yaklaşık 100.000 kat güneşten Dünya‘ya olan uzaklık).

Kuyruklu yıldızlar, geçen Gliese 710‘un yerçekimi etkisi ile konumlarından uzaklaştırılarak güneş sistemindeki yörüngelere gönderilebilir.

Gaia‘nın ilk 14 ayından sonra ESA, 2 milyon yıldızın hareket ve pozisyonlarını içeren bir milyardan fazla yıldızdan oluşan ilk kataloğunu yayınladı.

Gaia‘nın yeni verilerini mevcut bilgilerle birleştirerek, bilim insanları gelecekte 5 milyon yıla kadar yörüngelerini çizebilir. Daha da önemlisi, bir gün Güneş sistemindeki gezegenleri tehdit edebilecek herhangi bir şeyi incelemeleri sırasında görebilirler.

Kaynak:
space
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close