Tıp

Yeni Nesil Güneş Kremi

Arizona Üniversitesi, Novamex’in yan kuruluşu MexiAloe Laboratorios, S.A. de C.V.’ye yeni, cilde nüfuz edici olmayan bir güneş kremi lisansı aldı.

Yeni formül, güneş kremi cildin içine sızmayı engelleyecek şekilde oksibenzona ile bağlar.

UA’nın kimya, biyokimya ve malzeme bilimi  mühendislerinden profesör Douglas Loy, UA lisansüstü öğrencisi Stephanie Tolbert ile bu formülasyonu geliştirdi.

Oksibenzonun cilde emilmesini engellemek, morötesi ışığı filtreleyen ve birçok ticari topikal güneş koruyucusunda kullanılan bileşiğin kullanımı konusunda halkın endişesini gidermeye yardımcı olur.

Amerikan Dermatoloji Derneği, oksibenzonun güvenli olduğunu söylüyor. Ancak kullanıcı cildi tarafından emildiğinde etkileri konusunda halkın bir takım endişeleri var.

“Stephanie cilde nüfuz etmeyecek  güneş kremi önererek kozmetik alanına bir ürün kazandırmak istedi. Ancak güneş kreminin daha uzun süreli kullanılması tehlikeli olabilir, dedi.

Güneş koruyucuları, UV ışığını bloke eden molekülleri alırlar. Endüstrinin “inciler” olarak adlandırdığı mikroskopik kapsüllerde bulundururlar. Bu inciler bozulur ve içerdikleri kimyasallar daha da ışığa duyarlı hale gelir. Daha sonra ciltte dökülür.

Loy ve Tolbert bu ürünün ortaya çıkış nedenini, doğal bir ürün alıp, rahatsız edici kimyasalların doğal olarak oluşan toksik olmayan alternatiflerle en aza indirgenmesi ve aynı UV korumaya ulaşmak olarak açıkladı.

Kimyasal bağların gücünden yararlanarak yeni formülasyon incileri güneş kremi bileşenlerine bağlar ve böylece parçalanmazlar.

Buluşun bilimsel olmasının yanısıra TLA’nın Varlık Geliştirme Programı, buluşu temel araştırmanın ötesinde geliştirmeye yönelik fonlar sağlamıştır.

Ayrıca, UA buluşlarını pazarlamaya yardımcı olmak için tavsiyelerini gönüllü olarak deneyimli girişimci ve iş adamlarından oluşan bir grup olan TLA’nın Ticarileştirme Ortakları devreye girdi. Stratejik yönlendirmesine  yardımcı oldu.

Novamex CEO’su Luis Fernandez, “Kişisel bakım tüketicileri, sağlık, çevresel sürdürülebilirlik ve doğal maddeler arasındaki noktaları birleştiriyor ve bu eğilim doğal kişisel bakım kategorisinin geleceğini şekillendiriyor. UA’daki bu lisanslı patentlerle tüketicilerimize artık doğal ve fonksiyonel güneşten koruyucular arayan çok daha yenilikçi çözümler sunmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (5 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close