Tıp

Peritoneal Mezotelyoma’nın Genetik Varyant Haritası Oluşturuldu

Brigham Kadın Hastanesi Araştırmacıları (BWH), anaplastik lenfoma kinaz (ALK) geninde bir düzenle bağlantılı mezotelyoma yeni bir neden keşfetti. Daha önce bilinen nedenlerden farklı olarak, bu keşif tümörleri genetik mutasyonu barındıran hastalar için potansiyel terapötik prosedürleri sinyalleştiriyor.

Ekibin bulguları, 2005 ile 2015 yılları arasında tek bir kurumda teşhis konulan 88 kötü huylu peritoneal mezotelyoma hastasını inceledi. Ayrıca, plevral mezotelyoma ile 205 hastadan oluşan ayrı bir seride ALK’nın yeniden düzenlenişini araştırdılar.

ALK geni, sinir sisteminin embriyonik gelişimi esnasında çok önemlidir. Ancak bir hasta büyüdükçe gen normal olarak kapanır. Lenfoma ve akciğer kanserinde yeniden düzenlenmelere ilişkin önceki genetik çalışmalar, bazı genetik mutasyonların yanlışlıkla ALK‘yi tetikleyebileceğini ve kanser hücrelerinin büyümesine ve bölünmesine neden olduğunu ortaya koymuştur.

Mezotelyoma hastalığı, her yıl ABD’de 3.000 yeni vakada görülür. Bunların sadece yaklaşık 300’ü hastanın karın astarında gelişen peritoneal mezotelyomadır. Nadiren, radyasyon tedavisine veya asbeste hiç maruz kalmamış genç hastalar da hastalığa yakalanır. Baş araştırmacı Lucian Chirieac ve meslektaşları başlangıçta BWH’deki bir hastayı tedavi etmek üzereyken durumu çözdü.

Baş yazar Yin Hung, yaptığı açıklamada “Peritoneal mezotelyoma tanısı olan genç bir hastamızın teşhisi zordu.” dedi. “Moleküler teşhisi, lenfoma ve akciğer kanserinde bildirilen genetik bir düzenlenme için test ettik. Ancak asla mezotelyomaya rastlamadık. Olumlu geri  dönüş bizi daha da meraklandırdı.” dedi.

Ekip, ALK pozitif mezotelyoma immünhistokimyasal yöntemle tanımlandığında, tümörü FISH testiyle doğruladı. Araştırmacılar, hastalığın altında yatan genetik yeniden düzenlemeyi haritalayabilmek için ALK füzyon ortaklarını tanımlayarak DNA ve RNA‘nın yeni nesil seri dizilimi gerçekleştirdiler.

Ekip, vakaların yüzde 3’ünde ALK düzenlemelerini tespit etti. Buna karşılık, plevral mezotelyomalı tüm hastalarda ALK negatifti. Üç pozitif vaka asbest lifi olmayan, terapötik radyasyon öyküsü olmayan ve peritoneal mezotelyomada genellikle var olan tipik sitogenetik ve moleküler anormalliklerden yoksun genç kadınları kapsamıştır.

FDA, küçük hücreli akciğer kanseri tedavisinde birkaç ALK inhibitörü onayladı. ALK‘yi terapötik ilaçlarla hedeflemek, geni kapatabilir, sağlıklı hücrelere zarar vermeden geçici olarak kanser progresyonunu inhibe eder. Araştırmacılar, hedefli terapi maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen, genetik yeniden düzenlenmelere yönelik teşhis testlerinin masraflarının nispeten ucuz olduğunu belirtti.

Chirieac ve meslektaşları küresel bir hasta popülasyonunda ALK pozitif mezotelyoma çalışmalarını genişletmeyi hedefliyorlar.

Kaynak:
genomeweb
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close