Tıp

Karıncalardan Esinlenen İlk DNA Makinesi

California Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar hareket edebilen, spesifik molekülleri toplayabilen ve bunları önceden tanımlanmış yerlere ayıran tek bir DNA zincirinden oluşan özerk bir moleküler makine geliştirdiler. Dahası, bu nanobot, harici bir enerji veya öğretim kaynağı gerektirmeyecek şekilde tasarlandı.

Biyomühendislik  Bölümünde Yardımcı Doçent Lulu Qian ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsündeki ekibi, DNA‘dan çoklu görevleri bağımsız olarak gerçekleştirebilen bir mikroskopik makine yarattı. Ekip, karıncaların davranışından esinlenen ilk DNA makinesini geliştirdi.

Nanobot, rastgele iki boyutlu bir test zemini etrafında hareket ettirildi; “ayak” bölümleri, tamamlayıcı DNA duraklarına bağlandı. Benzer şekilde, yük molekülleri, robotun “eli” üzerindeki tamamlayıcı bir DNA sekansına bağlandı.

“Elde” yapılan bir başka dizide, hedeflenen varış yeri belirlendi ve kargo önceden belirlenmiş bir alanda serbest bırakıldı.

Nanobot DNA

Bildirilen deneyde DNA robot, flüoresan sarı bir boya ile etiketlenmiş bir molekül ve flüoresan pembe bir boya ile etiketlenmiş ikinci bir molekül tipi aldı.

Sarı etiketli molekülleri test alanının bir bölgesine ve pembe etiketli molekülleri test alanının ayrı bir bölgesine başarıyla taşıdı. Robot 24 saat boyunca üç pembe ve üç sarı molekülü doğru yerlerine yerleştirdi.

Görev, ek robotlar sıralama ile yardımcı olduğunda daha çabucak tamamlandı. Rastgele hareket, sıralama yavaş olmakla birlikte çok az enerji gerektiren çok basit bir robot tasarımı ile mümkün hale gelmektedir.

Robotun şimdiye kadar yalnızca belirli bir görevi tamamladığı gösterildi. Ancak robotlara birkaç “el” vererek aynı anda birden fazla molekülü taşıyabiliyor olması mümkün.

Ayrıca, farklı robotlar kullanarak, çeşitli sıralama görevleri paralel olarak gerçekleştirilebilir.

Bu araştırmada gösterilen basit ilkeler, bu nedenle, bir DNA robotunu, kendi bileşen kısımlarından sentezlemek için bir DNA robotu kullanmak veya sadece kan akışında belirli bir sinyal verildiğinde bir ilaç sunmak gibi sayısız potansiyel uygulama için geliştirilebilir.

Kaynak:
news-medical
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close