Arkeoloji

Mısır’ın Büyük Piramidi’nin Sırrı Açığa Çıktı

Yeni kanıtlar, Eski Mısırlıların Giza’daki Büyük Piramit‘i teknelerde 170.000 ton kireç taşı ile inşa ettiklerini ortaya koyuyor.

İnşada kullanılan kayaların Tura‘nın 13 km uzağında çıkarıldığı ve anıtsal yapıda kullanılan granitin  858 km uzaklıktaki Asvan‘da bulunan taş ocağından çıkarıldığı biliniyordu.

Bununla birlikte arkeologlar, malzemenin günümüz Kahiresinin bir parçası olan Giza‘ya M.Ö.2600’daki Firavun Khufu‘nun mezarının inşası için taşıma teorisine  karşı çıkmışlardı.

Elde edilen buluntularla ( eski bir papirüs, bir tören teknesi ve bir su yolu ağı ) keşfinden sonra piramitlerin gizemini çözmeye bir adım daha yaklaşılabilir.

Yeni kanıt, binlerce emekçinin tahta ve halatlarla yapılmış tahta teknelerde Nil Nehri boyunca 170.000 ton kireç taşı taşıdıklarını gösteriyor.

2.5 tonluk bloklar, Büyük Piramidin tabanından sadece birkaç metre uzakta inşa edilmiş bir iç limana gelmeden önce özel olarak tasarlanmış bir kanal sistemi üzerinde feribotlar vasıtasıyla taşındı. Piramitlerin nasıl inşa edildiği ile ilgili Papirüs kayıtları, Merer adlı bir yönetici tarafından yazıldı.

Bronz Çağı su yollarını kullanarak Tura‘daki taş ocağından kireç taşının nasıl taşındığını ayrıntılı olarak açıkladı.

Arkeolog Mark Lehner, piramidin oturduğu platonun altındaki bir suyolu kanıtını da ortaya çıkardı.

Giza Yaylasının tabanında birincil dağıtım bölgesi olduğunu düşündüğümüz merkezi kanal havzasını ortaya çıkardık. ” dedi. Yeni keşiflerle  Mısır‘ın Büyük Piramidi Yeni Kanıt adlı bir belgeselde yayınlanıyor.

Via
the sun
Kaynak:
news
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (5 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close