Kültür-Sanat

Dundee’deki Yeni V & A Müzesi Şekil Değiştirebiliyor

V & A Design of Dundee‘nin her duvarı hem yatay hem de dikey kavislidir. Bu çifte eğriliği oluştururken, mimar Kengo Kuma & Associates bir sorunla karşılaşdı.

Düz duvarlı bir bina inşa edildiğinde, planlar ile son sonuç arasında on milimetreye kadar bir fark olabilir. 2018’de tamamlanması beklenen 80 milyon V & A Dundee için bu boşluk üç milimetreden fazla olamazdı.

Lider mimar Maurizio Mucciola, “Normalde, 2D planlı bir bina şekli ortaya çıkacaktı. Ancak binanın şekli çok karmaşıktı.” dedi.

Bunun yerine, Tokyo merkezli Kengo Kuma ve Arup‘un yapısal mühendisleri 3D model oluşturmak için gelişmiş parametrik modelleme kullandılar. Mucciola, “Bunu 2D çizimlerden yapmaya kalkıştık ancak duvarların bir araya gelme riski vardı” diyor.

Arup, 3D modelini bir kılavuz olarak kullanarak, ayrı bir kalıp seti oydu. Burada ahşap panellerden yapılmış standart kalıplar yok.

Sivri bir köşe, Tayland Nehri üzerinde, bir teknenin pruvası gibi öne çıkıyor.

Düşey duvarlar daha çok kendilerini destekliyor. Ancak 8000 m2’lik müzenin 21 ayrı duvar bölümünün yüzde 90’ı eğiliyor. Bu nedenle betonun ayarlandığı üç ila yedi gün boyunca, karmaşık bir iskele sistemi tarafından destekleniyordu.

İskeletin miktarı, boyutu ve konumu 3D modelinden hesaplandı. Beton sarkmış olarak ayarlanabildi. Mucciola tamamlandıktan sonra, üç katlı binanın sağlam olmasını sağlamak için iç katlara ve çatılara güveniyordu: “Parçalar arasındaki bu etkileşim binanın genel yapısını oluşturuyordu” dedi.

Her döküm taşı panelinin ağırlığı 1,5 ila 2,5 ton arasında değişiyor.

Yine de bu kadar kolay olmadı. Binanın duvarları (ki bu Kuma’nın İngiltere’de ilk, Londra’nın dışındaki ilk V & A müzesi) bittiğinde her biri 3.000 kilograma kadar ve dört metreye kadar çıkan 2.500 beton panel asıldı.

Mucciola bu fikirle, Tay Nehrinin kıyısında bulunan müzeye, İskoç uçurumun yüzünün tanıdık görünümü vererek engebeli manzara harmanlanmasına yardımcı olduklarını  açıkladı. “Ayrıca, bina hafifçe oturuyor.” diye ekledi .

Kaynak:
wired
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close