Yeşil Enerji

Suyun Buharlaşması Yeni Bir Enerji Kaynağı

Güneş ve rüzgar enerjisi uzun süredir enerji sağlamada dikkat çekici, ancak buharlaşmadan enerji toplamak fikri, en azından teorik olarak enerji sağlama yönünde  uzun bir yol kat edebilir.

Enerji toplamak için bu yöntem henüz başlangıç aşamasındadır. Güneş ve rüzgar enerjisinin aksine, buharlaşma teknolojisi henüz piyasaya sürülmedi. Bilim adamları bu araştırmayı somutlaştırmaya yönelik bir model oluşturdu.

Potansiyel olarak buharlaşmadan elde edilebilen enerjinin rüzgar ve güneş enerjisiyle boy ölçüşebileceğini gördü. Araştırma Nature Communications dergisinde yayınlandı.

ABD mevcut göl ve benzer sulak alanlardan buharlaşma enerjisini elde edebilirse Orta Batı’daki Büyük Göller hariç, 325 gigawatt (yılda 2.85 milyon megawatt saat) üretebilir.

Bu, 2015 yılında toplam ABD elektrik enerjisi üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor. Buharlaşmadan kaynaklanan enerji, güneşten veya rüzgardan farklı olarak havaya daha az bağımlıdır.

Elbette, büyük ihtimalle her göldeki suyu kullanmamız kullanamayacağız ve yazarlar bu durumun tatlı su kaynaklarını etkileyebileceğini belirtiyorlar. Ancak yazılı kaynaklar, buharlaşmaya dayalı enerjinin büyük bir etki yaratabileceğini açıklamaktadır.

Sporlar minik plastik şeritlere yapıştırılır ve nemli veya kuru olup olmadığına göre genleşir ve büzülür.

Araştırmacı yazar ve Columbia Üniversitesi biyofizik uzmanı Özgür Şahin, 2015 yılına ait bir gazetede “buharlaşma motorunu” geliştirdi. İçinde çok miktarda su olduğunda boyutu değişen bir malzemeniz olduğunu hayal edin. (Şahin’in durumunda materyal küçük sporlardı.)

Sporlar su emer ve büyür. Sıcak olduğu zaman, su buharlaşır ve sporlar küçülür.

Şimdi, sporları daraltan ve uzayan kaslar olarak görülüyorsa, Şahin bunu söylüyor; hareketi kullanarak elektriği üreten bir jeneratöre bağlayıp, o süreçten enerji toplayabilirsiniz.

Şahin’in küçük “buharlaşma motoru” su yüzeyinde oturuyor. Yüzeyden gelen su cihaza girerken, spor yaratan şekil değiştirerek elektrik üretir.

Sporlar ayrıca ne kadar suyun buharlaştığını kontrol eden panjurlarla da bağlantılıdır. Bu, ne kadar enerjinin üretildiğini kontrol edebileceğiniz ve sürekli güç yaratmak için zamanla depolayıp bıraktığınız anlamına gelir.

Bu “nem değirmeni”, bir oyuncak arabası gibi tekerlekli küçük bir platforma tutturuldu. Böylece minik arabayı güçlendirdi.

Yenilenebilir enerjinin diğer biçimleri güneş veya rüzgar miktarına daha çok bağımlıdır.

Aynı ekip, üzerine sporları olan, nemli bir ortamda yarısı kuru bir ortamda bir değirmen yarattı. Minik tekerleklere takıldığında, cihaz tekerlekleri buharlaştırmayla çalıştırıyordu.

Bu yöntem kullanılmaya başlanmadan önce bir çok adım var.

Ekip büyük ölçekte üretilebilen ve motorlarını bir havuz gibi daha büyük bir su kütlesi üzerinde test etmek isteyen malzemeleri geliştirmek için çalışıyor. Ama bir gün çok fazla etki yaratabilirler. Sonuçta Dünya’nın yüzde 70’i sudur.

Kaynak:
the verge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close