Astronomi ve Uzay

Büyük Güneş Fırtınası’nın Etkisi

11 Eylül'de meydana gelen bir güneş fırtınası, Mars'ın atmosferinde bir aurora yarattı. Güneşin gözlemlenen en sakin olduğu bir zamanda gelen bu sürpriz fırtına; bilim insanlarının gelecekte, astronotları Mars görevlerinde korumasına yardımcı olabilir.

11 Eylül’de Güneş, beklenmedik bir fırtınayla Mars’ı vurarak kırmızı gezegeni izleyen bilim adamlarını şaşırttı. Fırtına; Mars’ın, 2014 yılından bu yana gezegenlerin atmosferini inceleyen Mars Atmosferi ve Değişen Evrimi (MAVEN) yörüngesinden, 25 kat daha parlak bir aurora üretti.

 

Güneş fırtınası sırasında Mars’ta parlak bir aurora’nın görüntüsünü gösteren bir animasyon. Mor-beyaz renk şeması, MAVEN yörüngesinde yakalanan görüntü boyunca ultraviyole ışınının yoğunluğunu gösterir. NASA / Univ. Colorado

 

Görüntü, NASA’nın MAVEN yörüngesindeki Görüntüleme Ultraviyole Spektrografı tarafından alınmıştır. Mars’ın gece fırtınasında, önceki (sol) ve sonraki (sağdaki) ultraviyole ışının yoğunluğunu gösterir.

Fırtına, 2012’de inen Curiosity Gezgini’nin Radyasyon Değerlendirme Detektörü (RAD) yüzünden, Mars’ın yüzeyinde ölçülen en yüksek radyasyon düzeyine (iki katına) ulaştı. Gezegenimiz Güneş’in karşı tarafında olmasına rağmen, fırtınanın gücünün kanıtı olan Dünya’da  radyasyon tespit edildi.

 

 

Sürpriz Fırtına

Güneş’in manyetik kutupları her on bir yılda bir çevrilir. Güneş döngüsü olarak bilinen bu takas arasındaki dönem, güneş lekesi seviyeleri ile karakterize olduğundan, nispeten tahmin edilebilir.

Güneş lekeleri, güçlü manyetik alanların güneşten patladığı yerleri görsel olarak işaretler ve güneş fırtınalarına neden olan Güneş fişekleri ve koronal kütle fırlamalarını üretir.

Bunun gibi olayların Mars’ın yüzeyini nasıl etkilediğini takip etmek, hem kendi potansiyel yaşamı hem de gelecekteki insan kaşifleri için kırmızı gezegenin yaşanabilirliğini ölçmede NASA açısından önemli bir odak noktasıdır. RAD’den alınan veriler, araştırmacıların gezegen yüzeyindeki astronotlar için güvenlik koruması geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Hassler’a göre, Mars’taki astronotlar bu büyüklükte bir fırtına sırasında kesinlikle sığınmaya ihtiyaç duyacaklardır.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close