Arkeoloji

Norveç’in Trondheim Kentinde Tarihi Bir Viking Gemisi Keşfedildi

Norveçli arkeologlar, Trondheim kentindeki pazar alanını kazarken, merak uyandıran bir keşifle karşılaştılar.

13 metre uzunluğundaki ahşap zamanla yok olmasına rağmen, çivi ve paslı topaklar gibi kanıtlar bunun bir tekne olduğunu gösteriyordu.

İlk incelemeye göre, gemi Vikinglerin denizleri dolaşıp baskın yaptığı ve keşfedildiği bir dönem olan 7. yüzyıldan 10. yüzyıla kadar uzanıyor.

Teknede, iki uzun kemik yanında bronz, bir kaşık parçası ve küçük bir kutu anahtarı gibi mezar kalıntıları keşfedildi.

Kemiklerin insana ait olup olmadığı henüz kanıtlanamıyor. Muhtemelen tekneye gömülmüş olan kişi hakkında daha fazla bilgi getiren herhangi bir ayrıntı sunuyor.

Norveç gazetesi Adressa tarafından hazırlanan bir rapor, iflscience göre, kemiklerin dokusunun Brunost’a, Norveç‘in ünlü kahverengi peynirine benzediğini söyledi.

Tekne kabaca kuzey-güney doğrultusunda yönlendirildi. Daha fazla araştırma, bunun kasıtlı olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.

Norsemen‘in merhumlarını bir tekneye götürmesi döneminin bir geleneği idi. Bir gemi, Vikingler‘in en değerli mülkiyetindeydi ve tanınmış bir Viking denizde ya da baskıda ölmediyse, karadaki teknesinde dinlenmek için atılırdı.

Bu keşif hakkında olağandışı olan şey, Trondheim bölgesinde keşfedilen türünün ilk örneği olması, yani kentin ilk düşünülenden daha eski olabileceği anlamına geliyor.

Vikinglerin Kuzey Atlantik ve Avrupa‘yı keşfetmeye yoğunlaştığı bir zamanı kapsıyor. Bu dönemde Vikingler, İzlanda ve Grönland‘ı keşfetti. Onları kolonileştirerek Newfoundland‘da kısa ömürlü bir yerleşim yeri kurdu.

Tarihi Yerleşim Yeri

Tarihçiler, teknenin daha sonra yere konulan tabut ve yukarıda inşa edilmiş bir mezar höyüğü olarak kullanıldığına inanıyorlar. Norveç şehirlerindeki bir ticaret alanının yakınında bir tekne mezarının ilk keşfi değil.

Norveç Kültürel Miras Araştırmaları Enstitüsü (NIKU) arkeologları, bunun, nehirleri ve sığ sularda dolaşmak için kullanılan düz bacaklı bir tekne olduğunu öne sürüyor.

Kentin zengin geçmişi göz önüne alındığında, her türlü keşfi beklemek normaldir. Büyük ilgi gören bir bulgu, Hıristiyanlığı Norveç‘e getiren Viking kral Olaf Haraldsson‘un mezarıydı.

Kral, 11. yüzyılda bir aziz ilan edildi. Bugün tüm ülkenin koruyucu azizi. Kral önce 11. yüzyılın başında kral tarafından inşa edilmiş olan St. Clement Kilisesi‘ne gömülmüş ancak iki yüzyıl sonra tahrip olmuştur.

Kralın cesediyle birlikte bulunan tabutun bulunduğu caddenin kalıntıları 2016’da keşfedildi. Kilisenin yıkılmasından sonra Kral Olaf‘ın cesedi Trondheim‘daki Nidaros Katedraline nakledildi.

Kaynak:
the vintage news
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close