Fizik/Kimya

Gökbilimciler, Dinamik Karanlık Enerjinin Kanıtını Ortaya Çıkardı

Portsmouth Üniversitesi’nden gökbilimciler de dahil olmak üzere uluslararası bir araştırma ekibi, dinamik karanlık enerjinin kanıtlarını ortaya çıkardı.

Yakın zamanda Nature Astronomi dergisinde yayınlanan bu bulgu karanlık enerjinin doğası, Albert Einstein’ın 100 yıl önce getirdiği kozmolojinin sabit olmadığı  durumu ortaya çıkardı. Bu da karanlık enerjinin incelenmesi için önem arzetmektedir.

Portsmouth Üniversitesi ve Çin Ulusal Astronomi Rasathanesi (NAOC) Kozmoloji ve Yerleştirme Enstitüsü’nden (ICG) Profesör Gong-Bo Zhao, “Şu anki gözlemlerin mümkün olduğunu görmekten heyecan duyuyoruz. Karanlık enerjinin bu seviyedeki dinamiklerini incelemek ve gelecekteki gözlemlerin bugün gördüklerini teyit etmesini bekliyoruz. “dedi.

ICG Direktörü Ortak Yazar Profesör Bob Nichol, “Geçen yüzyılın sonundaki keşfinden bu yana, karanlık enerji bir muamma örneği haline getirilmiş bir bilmece haline geldi. Özelliklerini ve kökeni hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı umuyoruz. Böyle bir çalışma, 21. yüzyılın bu gizemini çözmemizde ilerleme kaydetmemize yardımcı oluyor “dedi.

Karanlık enerjinin doğasını açığa vurmak, modern bilimin ana hedeflerinden biridir. Koyu enerjinin fiziksel özelliği, karanlık enerjinin basıncının ve enerji yoğunluğunun oranı olan Denklemi (EoS) ile temsil edilir.

Geleneksel Lambda-Soğuk Karanlık Madde (LCDM) modelinde karanlık enerji, esasen kozmolojik sabittir. Yani, vakum enerjisidir ve sabit bir EoS-1‘dir. Bu modelde, karanlık enerjinin dinamik özellikleri yoktur.

2016’da Profesör Zhao liderliğindeki SDSS-III (BOSS) işbirliği içindeki bir ekip, çoklu kozmik çağlardaki Baryonic Acoustic Oscillations (BAO) ‘nun yüksek hassasiyetle başarılı bir ölçümünü gerçekleştirdi.

Bu ölçüm ve Profesör Zhao’nun karanlık enerji çalışmaları için geliştirdiği bir yöntem temelinde ekip 3.5 sigma anlamlılık seviyesinde dinamik karanlık enerji bulgusuna ulaşmıştır. Bu, karanlık enerjinin doğasının sadece vakum enerjisi olmayacağı, ancak NAOC‘a göre, özellikle EoS‘leri zamanla değişmekte ve evrim süreci boyunca -1 sınırını aşan karanlık enerjinin beşli modeli için bir tür dinamik alan olabileceğini düşündürmektedir.

Koyu enerjinin dinamikleri, yeni nesil astronomik araştırmalarla teyit edilmelidir. Ekip, 2018 yılında 3D kozmik harita oluşturmaya başlamayı hedefleyen yaklaşan Koyu Enerji Spektroskopi Enstrümanı (DESI) araştırmasına işaret ediyor.

Önümüzdeki 5 ila 10 yıl içerisinde, dünyanın en büyük galaksi anketleri, karanlık enerjinin gizemini açığa çıkartmanın anahtarı olabilecek gözlemlenebilir malzemeler sağlayacak.

Yeni çalışma Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı (NSFC), Çin Bilimler Akademisi ve Kraliyet Cemiyeti Newton İleri Kardeşlik tarafından desteklendi.

Profesör Nichol, “Bu çalışma, Çin ve İngiltere’deki bilim insanları arasındaki işbirliğiyle uzun yıllar boyunca gerçekleştirilen çalışmaların doruk noktasında … Gong-Bo, NAOC ile burada ICG arasında ortak bir konuma sahip en parlak yıldızlarımızdan biridir” dedi.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close