Tarım ve Gıda

Tarımda İnsansız Hasat Artık Mümkün

İngiltere’nin sakin bir ilçesi olan Shropshire’da bir  çiftlikte yeni bir sistem uygulandı. Bir yıl süren sıkı çalışma ve dikkatli planlamanın ardından uygulanmaya hazır hale gelen sistem ile araştırmacılar daha önce imkânsız denilen bir şeyi başardı.

Dünyanın ilk tam otomatik hasat sistemi ile çorak topraklardan gelişen bitkilerin deneme hasatı  başarıyla tamamlandı.

Hasatta “Hands Free Hectare” isimli robotlar kullanıldı. Böylece dünya için önemli bir adım daha atıldı.

Ekim 2016’da devlet finansmanından 200.000 £  ile desteklenen çalışma ile , Harper Adams Üniversitesi’nden bir ekip bir traktör,  kameralar,  lazerler ve GPS sistemleri değiştirmek için çalışmaya başladı.

Dronelar tarlanın izlenmesine yardımcı olurken, bir robot keşif heyeti inceleme için toprak örneklerini topladı.

Sürücüsüz traktör ile ilgili önceki çalışmalarda, işi yapmak için büyük makinalar kullanıldı. Ancak Harper Adams ekibi başka bir taktik kullandı. Çünkü Küçük traktörler ve birleşimleri daha hassas hareketler yaparak, gelecekteki hasatlarda toprağa daha az zarar verebilir ve verimliliği artırabilirdi.

Proje lideri Kit Franklin, The Times’a yaptığı açıklamada  “şimdiye kadar en pahalı arpa hasadı” olduğunu söylediği hasada 4.9 ton arpa üretti. Tabii ki planın amacı , sonunda ölçek ekonomisi vasıtasıyla özerk tarım fiyatını aşağıya çekmekti.

Hands Free Hectare çiftliği, çiftçiliği otomasyona doğru ilerleten bir dizi başka şirket ve kuruluşlada ortaklık aşamasında. 

Traktör üreticisi John Deere, yabani otları otomatik olarak kesilir hale getirmek için makine görme robotlarını  kullanacak. Bu amaç ile AI şirketi Blue River Technology’yi satın aldı. Fransız bir üzüm toplama robotu olan Wall-Ye yaptığı işler ile , Burgonya‘nın şarap bölgesinde yıllarca güncelliğini korumuştur.

Kyoto merkezli robo marul çiftliği Spread, günde 30.000 marul üretmeyi ve enerji maliyetlerini üçte bir oranında azaltmayı planlıyor. Bu arada, dronelar çiftçilerin mahsüllerini dünyanın her yerinden izleme biçimlerini değiştiriyor.

Robotlar aynı zamanda giderek küçülen ve yaşlanmakta olan  tarım iş gücüne yardım etmek için anahtardır. Kaliforniya gibi eyaletlerde işgücü sıkıntısı tarımın geleceği ile ilgili kaygılar yarattığından, robotların tarım alanına girmesi  bu kaygıyı artırmıştır.

Franklin, yaptığı açıklamada “Bu, tarım alanında çalışan insanları işsiz bırakmak değil, yaptıkları işi değiştirmektir.  Örneğin; Bir Traktör sürücüsü, traktör ile fiziksel olarak bir tarlaya gidemeyecek, bunun yerine bir dizi tarım robotuna ve bir ürün geliştirmeye titizlikle bakan bir filo yöneticisi ve tarım analisti olacak” dedi.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close