Tıp

Alerji Günlüğü Uygulaması İle Doktor Cebinizde

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, Dünya’da 12 bin kişinin kullandığı “Alerji Günlüğü” mobil uygulaması hakkında Manisa Yerel Gazetelerinden Güne Bakış Gazetesi Muhabirine açıklamalarda bulundu.
Manisa’da sağlık alanında önemli adımlar atan ve Manisa’nın öncü doktorları arasında yer alan Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı ve Dünya Sağlık Örgütü  (WHO) Solunum Hastalıkları Birliği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, ülkemizde de yaklaşık bir haftadır bilgilendirme çalışmalarının yapıldığı “Alerji Günlüğü”  mobil uygulaması hakkında, hastaların doktora gitmeden bu uygulama sayesinde kendi kendilerini kontrol edebildiğini ve bu uygulamanın tamamen ücretsiz kullanıma sunulduğunu söyledi.

“23 Ülke Bu Uygulamayı Kullanıyor”

Prof. Dr. Yorgancıoğlu, “Alerji Günlüğü” uygulamasının hastanın hem kendi kendini kontrol edebilmesini hem de hastanın hekime gittiği zaman hekimin hastasını değerlendirmesi aşamasında çok objektif bilgiler sunduğunu ifade etti.
Yorgancıoğlu, uygulamanın güvenilir bilgiler sunduğunu belirterek, “O nedenle biz bu uygulamayı çok önemsiyoruz. Dünya da yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı.  Bugün 23 ülke bu uygulamayı kullanıyor.  
Ülkemizde çok yeni başladık bu uygulamayı kullanmaya ve bu haftada bilgilendirme çalışmalarına başladık.  Bütün dünya da bu uygulama 3 aydır kullanımda ve şu ana kadar 12 bin kişi bu Alerji Günlüğü uygulamasını kullanıyor. Uygulamaya yakında Brezilya’da katılacak” dedi.

“Türkiye Verisini Elde Edebileceğiz”

Türkiye’de TORAKS Derneği, Alerji Derneği ve Kulak Burun Boğaz doktorları ile bu uygulamayı duyurmaya başladıklarını ifade eden Yorgancıoğlu, “ Ne kadar çok hastamız bu uygulamayı indirirse o kadar bu çalışmanın içersinde yer alacağız ve Türkiye verisini elde edebileceğiz. İnsanlarımızın kendi kendilerini kontrol etmelerini sağlayacağız. Hastalarımız her şikâyet olduğunda doktora gelmesinler, kendi kendilerini kontrol edebilsinler.” 
“Bu uygulama bunu sağlayacak bir sistem. Güvenirliği çok yüksek. Hastanın Kliniğiyle bize verdiği  hasta beyanı arasında çok iyi korelasyon var. Çok paralel gidiyor. Burada hiç kimsenin benim verilerim Yurt dışına gidecek gibi bir korkusu olmasın. Uygulama her ülkenin kendi içerisinde ve güvenilir. Kendi hastalarımızın  verilerini biz görüyoruz. Bu uygulama hasta mahremiyetine de çok saygılı bir sistem”diye konuştu.
Prof.Dr. Arzu YORGANCIOĞLU

“Her Gün Hastalara Hatırlatma Yapıyor”

Yorgancıoğlu, “Bu sistem akıllı telefonlar üzerinden kullanılıyor.  Hem Samsung, hem de İphone kullanıcıları için aplikasyonlardan ücretsiz olarak ve Türkçe olarak indirilebiliyor. Ve bizim Astım ve Alerjik Rinit hastalarımız buradan bir program indiriyorlar. AllergyDiaryby MACVIA ARIA başlığı adı altında çok rahat bir biçimde indirebilirler. İlk girişte kullanıcılardan kayıt bilgileri istiyor.”
“Cinsiniz, yaşınız gibi. Ondan sonra sizin astımınız için kullandığınız ilaçları,  günlük yaşamınızı, gece yaşamınızı, uykunuzu, astımızı, alerjik rinitinizi ne kadar etkiliyor bunları sorgulayan bir form çıkıyor.  Formu doldurduktan sonra birden 10’a kadar sıralanmış bir çizgi beliriyor. En kötü ve en iyiden derecelendirilmiş şekilde. Uygulamaya kayıt olduktan sonra Her gün size  hatırlatma geliyor.” 
“Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Gece kalktınız mı? İlacınızı kullandınız mı? Gibi hatırlatmalar yapıyor. Bunu Avrupa Birliği Tek Parmak yöntemi olarak ifade ediyor.” 
“Çok rahat kullanılıyor çünkü. Hastalarımız parmağıyla akıllı telefonun üzerinde oynuyor ve o gün diyelim ki kendini hasta çok iyi hissetmiyor. Ortalama çizgi 4’te 5’te bırakıyor. Hasta çok iyi hissediyorsa 10’a götürüyor. Kötü hissediyorsa 0-1 arasında çizgiyi oynatıyor.  Bütün bir gün yaptığı tek şey parmağı ile telefon üzerinde oynamak.” ifadelerini kullandı. 

“Avrupa Birliği’nin Proje Merkezlerinden Biriyiz”

Prof. Dr. Yorgancıoğlu, Dünya Sağlık Örgütü’nün, GARD Projesine yani solunum hastalıkları projesine 2005 yılında üye olduklarını, 2005’ten sonra Sağlık Bakanlığı ile birlikte Türkiye’de pek çok etkinlikler yaptıklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, daha sonra Avrupa Parlamentosu’nun “Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma Projesinin” hayata geçtiğine dikkati çekerek, “Biz GARD Türkiye olarak bu projede paydaş olmak üzere Avrupa Parlamentosuna başvurduk ve Avrupa Parlamentosu kabul etti. Bizim GARD projemiz yani solunum hastalıkları projemiz Avrupa Birliğinin proje merkezlerinden biri olarak seçildi.”

“Geçen yıl da bununla ilgili 7 Aralık 2016’da Brüksel’de bir ödül ve 2 yıldız aldık. İşte bu projenin kapsamında, tüm dünyada aktif ve sağlıklı yaşlanma ile ilgili ne yapılabilir? İnsanlara nasıl yardım edilebilir? Bu proje Akıllı evler, akıllı arabalar, akıllı telefonların kullanımı, insanların ambulans hizmetlerine, sosyal yardım hizmetlerine çabuk ulaşmaları ve 65 yaş üstü kişilerin hayata daha fazla katılmaları ve daha fazla hayatın içerisinde sorunsuz yaşamalarını sağlayacak bir proje oldu ” şeklinde konuştu.

Kaynak:
manisa güne bakış
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,75 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close