Yeşil Enerji

Yeni Geliştirilen Nanomateryal İle Deniz Suyundan Hidrojen Yakıtı Oluşturuldu

Deniz Yakıtı

Fosil yakıtlar nihayetinde aşamalı olarak devreye girdiğinden, hayatımızda giderek yoğunlaşan  enerji tüketimimizi  destekleyen çok çeşitli yenilenebilir enerji kaynakları elde edilmektedir. Bu yeni potansiyel enerji kaynaklarından biri tuhaf olduğu kadar umut vericidir.

Central Florida Üniversitesi (UCF) araştırmacısı ve yardımcı doçent Yang Yang, deniz suyunu hidrojene dönüştürmekte mevcut bir yeşil enerji kaynağının, güneş enerjisinin gücünü kullanan, mükemmel bir melez nanomateryal geliştirdi.

Hem NanoScience Teknoloji Merkezi hem de UCF Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olan Yang’ın atılımı, 10 yıldır yapım aşamasında. Halihazırdaki malzemeler hidrojen yakıtı üretmek için kullanılıyor. Bu araştırmaların maliyeti zaman zaman elde edilen verimlilikten  yüksek.

Güneş enerjisini hidrojene bölmek. Bu amaç için Yang dahil olmak üzere birçok araştırmacı yıllarca yorulmadan çalışmaktadır. Yang, “Gerçek suyun bölünmesi için yeni bir pencere açtık. Bu çalışma sadece laboratuarda saf su elde etmek değil. Araştırma  deniz suyunda gerçekten iyi sonuç veriyor.çalışıyor.” dedi.

Ancak, hidrojen yakıtı üretmek için ışığa maruz kaldıklarında bir kimyasal reaksiyon başlatan bir fotokataliste ihtiyacınız var. Ancak, deniz suyunun aşındırıcı ve zor doğası göz önüne alındığında, Yang’ın hibrid nanomateryalin girdiği eşsiz derecede dayanıklı bir fotokataliste ihtiyacı vardı.

Nanomateryal, nanokavitaların içine oyulmuş en ince tabakalı titanyum dioksit (en yaygın fotokatalist) ile başladı. Molibden disülfürün nanoflakları, tek atom kadar kalın 2D malzeme, daha sonra bu boşlukları kapladı.

Bu malzeme diğer fotokatalistlerin neredeyse iki katı kadar etkilidir. Çünkü sınırlı bir ışık yelpazesini enerjiye dönüştürmek yerine ultraviyole görünürlüğünden  yakın kızılötesi ışık dalga boylarına kadar enerjiye dönüşebilir.

Sanatçının hibrid nanomateryal fotokatalizasyonu yorumu.

Enerji Üretmek

Her şey gibi hidrojen yakıtı’nında, artı ve eksileri vardır. Olumlu yön olarak, yalnızca emisyonlar su buharı, fosil yakıtlar tarafından üretilenlerden oldukça büyük oranda farklıdır. Araç bakımından, hidrojen yakıt hücreleri, geleneksel benzinin yaklaşık iki katı yakıt ekonomisine sahiptir. Ayrıca hidrojen yakıtı yenilenebilir ve bol miktarda üretilebilir.

Ancak bugüne kadar hidrojen yakıtı üretme süreci oldukça pahalı ve kullanımını destekleyecek mevcut altyapısı eksik. . Hidrojen yakıtının ana konusu, mevcut yöntemlerin sadece verimsiz ve pahalı değil, aynı zamanda yenilenemez doğalgazı kullanmalarıdır. Fakat bu süreç, hidrojen yakıtının kullanımıyla sunulan birçok sorunu ortadan kaldırma potansiyeline sahiptir.

Bu nanomateryal daha büyük ölçekte kullanılabilirse, süreç fosil yakıtların yerini alıp iklim değişikliğiyle mücadelede bizi ileri götüren önemli miktarda yeşil enerji üretılmesine yardımcı olabilir. Buna bağlı olarak da Florida’nın ekonomisi güçlenebilir.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close