Tıp

Multipl Skleroz (MS) Tedavisinde Yeni Dönem

Bağırsakta topluca yaşayan ve  bağırsak mikrobiyolojisi olarak bilinen trilyonlarca bakteri, göz hastalıklarından romatoid artrite kadar olan hastalıkların nedenidir.

Şimdi, iki yeni çalışma ile bu hastalık listesine başka bir hastalık daha eklendi. Multipl skleroz (MS) adı verilen, kas güçsüzlüğüne, körlüğe ve hatta ölüme götüren sinir hücrelerinin koruyucu örtülerini sıyıran bir otoimmün bozukluk.

Dahası, çalışmalar, bağırsak mikroplarının bağışıklık sistemini sinir hücrelerine karşı nasıl döndürdüğünü açıklamaktadır. Bulgular, hastalığın seyrini artırabilecek mikrobik yan ürünlere dayalı ilaçları işaret ettiği  gibi tedavilere de  yol gösterebilecek.

MS hastalığı 2.5 milyondan fazla kişiyi dünya çapında etkiliyor. Ancak hastalığın nedeni hakkında çok az şey biliniyor. Hastalık Beyin ve bünyesindeki bilgi akışını aşamalı olarak kesiyor.

Çoğu araştırmacı, genetik olarak yatkın olan insanlarda henüz bilinmeyen bir çevresel tetikleyiciyle karşılaştığında bunun başladığını düşünüyor. Önceki çalışmalarda, MS hastalarının bağırsaklarında artan miktarlarda bulunan belirli bakteriler bulgu olarak elde edilmiştir.

Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesi’nde görevli  bir nöroimmünolog olan Francisco Quintana, bu bakterilerin bağışıklık sistemini nasıl etkilediğini araştırırken “bir sonraki aşamaya gelinmiştir. Bunlar çalışmada dönüm noktası olacak.” dedi.

San Francisco, California Üniversitesi’nden insan genetiği uzmanı Sergio Baranzini liderliğindeki ilk araştırmada, MS‘li 71 kişinin mikrobiyomları ile 19 ila 71 yaşları arasındaki 71 sağlıklı bireyi analiz ettiler.

Bağışıklık Hücreleri

İki bakteri grubundaki  Acinetobacter ve Akkermansia, MS hastalarında  hastalık göstermeyen bireylerden dört kat daha fazla idi. Diğer yandan başka bir grup olan Parabacteroides ise, sağlıklı insanlarda dört kat fazlaydı.

Ardından araştırmacılar, sağlıklı bireylerin kanından alınan naif bağışık hücrelerini (karşılaştıkları işgalcilere dayanan farklı türlere dönüştüren) ve MS hastalarının bakterilerine maruz bıraktılar.

Araştırmacılar, Acinetobacter ve Akkermansia‘nın varlığında, iltihabı tetikleyen ve bağışıklık sisteminin işgalcilere veya enfekte olmuş hücreleri öldürmesine yardımcı olan belirli bir T yardımcı hücresi türü haline geldiğini tesbit ettiler.

Elde edilen sonuç Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’n da da  (PNAS) açıklandı.  Acinetobacter, immün yanıtı nemlendirerek otoimmün hastalıkları önlemeye yardımcı olan düzenleyici T hücrelerinin üretimini de hızlandırdı.

Araştırmacılar, MS bağırsak bakterilerini mikrop içermeyen farelere aktardığında ve beyin iltihabını tetiklediğinde benzer farklılıklar gözlemledi.

20 gün içinde, MS vericilerinden bağırsak bakterileri alan farelerde ciddi beyin iltihabı gelişti. 

PNAS’da yayınlanan Martinsried,  Max Planck Enstitüsü’nden Gurumoorthy Krishnamoorthy ve Hartmut Wekerle tarafından yönetilen konu ile ilgili bir araştırmada, 21 ila 63 yaşları arasındaki 34 ikizin bağırsak mikrobiyomları incelendi.

İkizlerden sadece birisi MS hastasıydı. Akkermansia‘nın araştırmasında MS hastalarında sağlıklı ikizlerde hastalığın  biraz daha fazla olduğunu bulunmuştur.

Araştırmacılar, gut mikroplarını ikizlerden MS‘e benzer bir hastalığa yatkın farelere transfer edince, 12 hafta sonra MS hastalarından bakteri alan farelerin üç katı kadarının, sağlıklı bağışçılardan mikrop alanlar kadar beyin iltihabı geliştirdiklerini tespit ettiler.

Ayrıca MS hastalarından bağırsak bakterileri ayrıca iltihaplanmayı azaltan sitokin IL-10 gibi moleküllerin üretimini de engelledi gibi görünüyordu.

Cheney’deki Eastern Washington Üniversitesi’nden bir immünolog olan Javier Ochoa-Reparaz, “Her iki takım da nispeten az sayıda kişiyi analiz ediyordu. Her iki takımda da kesinleşen bir sonuç bulunmadı.” diyor.

“Bununla birlikte bulunan sonuçlar için, bazı bağırsak mikroplarının anahtar anti-inflamatuvar molekülleri inhibe edebileceğini ve diğer genetik ve çevresel faktörlerle birlikte MS‘yi tetiklemesine yardımcı olabileceğini heyecan verici yeni kanıtlar olarak .görüyoruz.” diyor.

Quintana “Bağırsak böceklerinin MS hastalarının bağışıklık tepkisini nasıl değiştirdiğini anlamak, antienflamatuar bakterilerin veya ilaçların kokteylleri gibi tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir,” diyor.

Ancak bağırsak bakterileri tarafından üretilen, MS hastalarının bağışıklık sistemini değiştiren moleküllerin saptanması için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Baranzini “Terapötik uygulamalar ile çalışmak tüm araştırmacıların hedefinde. Fakat bunu uygulamak için halen çok erken.” dedi.

Kaynak:
sciencemag
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close