Otomotiv

Güneş Enerjili Otomobiller Avustralya Çölünde Yarışa Başladı

8 Ekim Pazar günü, 42 adet güneş enerjili otomobil Avustralya‘nın tropik kuzeyini güney kıyılarından geçerek, 3,000 km’lik (1.864 mil) outback yarışına başladı.

Güneş enerjili Arabalar Darwin‘in kuzeyindeki şehir olan Adelaide‘de saatte 90-100 kmh (55-62 mil) hızla  yarışıyorlar.

En hızlı bitiş süresine Japonya’nın Tokai Üniversitesi tarafından 2009’da ulaşıldı. Kıtalararası yarışlar yalnızca 29 saat 49 dakika içinde tamamlandı.

Belçikalı ekip Punch Powertrain pazar günü gerçekleştirilen 2.97 km  (1.78 mil) mesafe için 2: 03.8’lik bir deneme süresinden sonra saatte 83.4 km / (51.5 mil / saat) hıza çıktı.

Fakat Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi’nden 2015 şampiyonu Nuon ödülü elinde tutma şansına sahip olduğuna inanıyor.

Sarah Benninkbolt Pazar günü yaptığı açıklamada “Bütün otomobiller tamamen farklı görünüyor ve bildiğimiz tek şey iyi bir otomobile sahip olduğumuz. Son birkaç günde mükemmel şekilde çalıştık. Başarılı olacağız.” dedi.

Yarış direktörü Chris Selwood, iki yılda bir düzenlenen etkinliğin, 40’dan fazla ülke takımlarını en iyi alanlardan birini çektiğini söyledi.

“Bu Bridgestone World Solar Challenge‘in 30. yıldönümü ve rakipleri bunun bir parçası olmak istiyor. Seloun, güneş enerjili otomobilinin boyutunu sınırlamaksızın güneş dizisi boyutunu kısıtlayan yeni yönetmeliklerin zorluğuna çekildi. “dedi.

Takımlar Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Almanya, Şili, Hollanda, İngiltere, Malezya, Belçika, İsveç, İran, Güney Kore, Hindistan, Hong Kong, Güney Afrika, Polonya, Tayland, Türkiye, Kanada, Tayvan ve Avustralya dahil olmak üzere 20 ayrı ülkeden katılıyor.

Northern Territory Turizm ve Kültür Bakanı Lauren Moss, hükümetinin yarışı 250.000 A $ (US $ 194,150) tutarındaki sponsorluğu ile 2030 yılına kadar ülkede yüzde 50 oranında yenilenebilir enerji elde etmeyi taahhüt ettiğini söyledi.

“Yenilik olayının merkezinde ve bu sene kullanıma sunulacak teknoloji, gelecekte araçlar ve ev sahipleri için devam eden güneş enerjisi kaynaklı yenileymeyi etkileyecektir.

Bu etkinlik, Northern Territory için büyük bir tanıtımdır. Dünyaya yenilik yapma kabiliyetimizi gösterecektir.” dedi.

Kaynak:
retuters
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close