Astronomi ve Uzay

Satürn Benzeri Yeni Halkalı Gezegen : Haumea

Güneş sistemindeki devasa gezegenlerin tümü yüzük şeklinde olmasına rağmen, Satürn‘ün muhteşem dizi demetleri bu gezegeni farklılaştırıyor.

Endülüs Astrofizik Enstitüsündeki araştırmacılar gezegen etrafında bir başka halka daha buldular. Ancak bu sefer bulunan halka, tekil cüce gezegen Haumea‘ya ait.

Haumea, en ünlü cüce gezegen olan Plüton yakınında, Neptün‘ün yörüngesinin ötesinde Kuiper Kemeri olarak adlandırılan bir bölgede yaşıyor.

NASA‘ya göre Haumea yaklaşık olarak Pluto boyutunda. Ancak ekseni üzerinde hızla dönüyor. Bir basketbol topu şeklinden çok ragbi topuna benzer uzunlamasına bir forma sahip.

Buzlu cüce gezegenin, Güneş etrafındaki yörüngeyi tamamlaması 284 yıl sürüyor. Gezegenin etrafındaki halkanın keşfi ise daha yakın bir zamanda, 2017 ocak ayında oldu.

Bir yıldızın önünden geçerken cüce gezegeni gözlemlemek için yapılan bir araştırmada gezegenin etrafındaki halka günyüzüne çıktı.

Olay sırasında 10 farklı Avrupa gözlemevinde bulunan 12 Teleskoptan gözlem yapıldı. Araştırmacılar, cüce gezegenin ana gövdesinin neden olduğu karartmayı gördüler.

Ancak yeni gözlem sadece gezegen çevresindeki halkadan ibaret değil.  Araştırmacılar ön bulguların ardından daha da yoğun bir halkanın varlığına işaret eden  karanlık dimmaları daha sonra fark ettiler.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close