Yazılım

Bebek Dilinin Algoritması

Anneler, bebekleriyle yetişkin insanlardan daha farklı şekilde iletişim kuruyorlar. Bebekleriyle konuşurken değişik ses tonlarına başvuruyorlar.

Princenton Araştırmacıları, bu ses kaymalarını sayısallaştırmanın bir yolunu buldu.

Anneler, çocuklarıyla konuşurken “anne” veya “bebek konuşması” da denen özel konuşma moduna geçer. Konuşma; abartılı ve biraz müzikal şekilde anne tarafından üretilir.

Yetişkinlere anlamsız gelen melodik seslenmeler; bebeklerin heceleri öğrenmelerine ve duygularını, isteklerini seslerle ifade etmelerini sağlar.

Princeton Enstitüsü (PNI)’nde Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi Elise Piazza; annelerin, iletişim sırasında gittikçe farklı tonlara kaydığına dikkat çekmiş.

Piazza ve meslektaşları, ton kaymasının İngilizce de dahil olmak üzere 10 dilde konuşan kadınlar arasında tutarlı olduğunu ve farklılıkların bir Makine Öğrenme Algoritması tarafından güvenilir bir şekilde belirlenebilecek kadar; güçlü ve kesin olduğunu keşfettiler.

Bebek konuşmasının tonunu araştırmak için Piazza ve arkadaşları, İngilizce konuşan 12 çocuğu Princeton’a davet etti.

Araştırmacılar; bebeklerin dünyayı nasıl gördüklerini, nasıl konuştuklarını ve anlamalarını nasıl öğrendiğini açıklamaya yarayan deneylerinde; anneleri 7 ila 12 aylık bebekleri ile oynarken, onlarla iletişime geçerken, seslerini kaydetti.

Bilim adamları deney sonucunda, mel-frekans kepstrum adlı bir yöntem kullanarak, her bir annenin ses parmak izini (tınısının genel istatistiksel profili) sayısallaştırdı.  İkili konuşmada; yetişkin sesleriyle bebeğin sesleri arasında önemli ölçüde farklı parmak izlerine sahip olduğunu tespit ettiler.

Araştırmacılar böylelikle; bilgisayar algoritması kullanılarak bebek ve anne arasında karşılıklı yönlendirilen konuşmaların, sadece bir saniye kayıtla bile yeteri kadar sınıflandırılma yapılabileceğini keşfetmiş oldular.

Babalar, bakıcılar veya bebekle iletişim kuran diğer gruplar araştırmanın dışında bırakıldı.

Piazza: “Yalnızca anneleri kullanarak, genel ölçüm aralığının tutarlı kalmasını sağladık. Ancak, bulguların babalar için de genelleşeceğini tahmin ediyorum.”

 

Sameer A. Khan/Fotobuddy
Sameer A. Khan/Fotobuddy

 

Bebek konuşması, bilim insanları tarafından daha önce de araştırma konusu olmuştu.

Wisconsin-Madison Üniversitesi Psikoloji Profesörü Jenny Saffran: “Yetişkinlerin bebeklere hitap ederken konuşmalarını değiştirdiklerini uzun zamandır biliyoruz. Anneler, onlarla daha yavaş konuşuyor, daha kısa cümleler kuruyor, sonra birden daha yüksek bir konuşmaya geçiyorlar. Yetişkinlerle diyaloglarına kıyasla daha dalgalı bir ses tonu kullanıyorlar.

Çalışma; (annenin) kendi ses tonunu nasıl değiştirip değiştirmediğini sorgulamak için yapılan ilk çalışmadır.”

Princeton Ekibi, 12 annenin hepsinin ses tonlarında kayda değer kaymalar yaşadıklarını tespit ettikten sonra, çalışmayı daha da genişletmeyi denediler.

Piazza: “Çalışmayı; İngilizce konuşmayan annelerde de denemeye karar verdik.  Ana dili İngilizce olmayan 12 anneden oluşan ikinci bir denek grubu oluşturduk. Elimizde; içinde hiç İngilizce iletişim olmayan kayda, yeni ve zengin veri setine sahip olduk. Bunlar; Mandarin, Lehçe, Rusça gibi dokuz farklı dilden oluşan kayıtlar. “

Araştırmacılar, verilere baktıklarında, yetişkinlere ve çocuklara yönelik konuşmalar arasındaki böyle bir ses kaymasının, dünyanın dört bir yanındaki dillerde “oldukça tutarlı” olduğunu buldu: Kantonca, Fransızca, Almanca, İbranice, Macarca, Lehçe, Rusça, İspanyolca ve Mandarin Dili…

Piazza, ses tonundaki bu kaymaların, bebeklerle olan iletişimin evrensel bir biçimini temsil edebileceğini belirtti.

 

Tını ile Ses Şiddeti Aynı mıdır?

 

Piazza, ” Tıpkı; bütün orkestrayı eş zamanlı olarak aynı perdeyi çalarken dinlemek gibi… Böylelikle farklı enstrümanlardan oluşan (anneler) zengin ses tonlarını duyabilirsiniz.

Kulak tırmalayıcı, rahatsız edici, çatallı, genizden veya kadifemsi, yumuşak gibi ses tanımları ses derecesi değil; ses rengini bulmak için kullanılır. İnsan, hayvan ve diğer sesleri birbirinden ayırmak için bu tanımlara başvururuz.” dedi.

Rutgers Üniversitesi Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Profesörü Veri Bilimcisi Patrick Shafto, Piazza ve meslektaşları bu çalışmalarıyla; “tını ve makine öğrenme algoritmalarını ölçmek için akıllı yöntemlerin kombinasyonu yoluyla” bebek konuşmasının ‘ses parmak izindeki değişimi’ izole etmiş oldular.

Sonuç; “modelleme yoluyla doğrulanan ses tonunun, ilk başarılı biçimde sayısal olarak biçimlendirilmesi ve bebeklere ve yetişkinlere yönelik konuşmanın diller arasında sınıflandırılması için otomatik bir yöntem” oluştu.

Piazza: “Tonları ölçmek için kullandıkları teknikler, diğer konuşma analiz türlerine de kapı açabilir. Bulgularımız, Konuşma Tanıma Yazılımı’nın tüm dillerde; konuşma modunun çıkarılmasına imkân sağlayabilir. Ayrıca çalışmalarımız; konuşmacıların tınılarını siyasiler, öğrenciler ve ortaklıklar gibi geniş kitlelere uyarlamak için tonlarını nasıl ayarladıkları konusundaki araştırmalara da ön ayak olacaktır.”

Kaynak:
phys
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close