VR/AR

Göz Doktorları Evde Kullanım için Lazer Göz Tedavisi Yazabilirler

İnsaoğlu teknolojiyi; rahatsızlık hangi alanda olursa olsun, yaşamı kolaylaştırmak için ilerletmeye devam ediyor. Vivid Vision da bu gelişmelerden birini göz alanında (ampliyopi) yapılan çalışmalarıyla   gösteriyor.

Ambliyopi (Göz Tembelliği); genellikle 4 yaş civarında oluşmaya başlayan göz rahatsızlığıdır.

Gözlerden birine giren ışığın miktarının azalması sonucu, o gözün görme kalitesi azalır ve o göz diğerine göre daha zayıf olur. Zaman içinde beyin, zayıf gözden gelen görüntüleri algılamamayı öğrenir ve sadece diğer gözden gelen görüntüyü dikkate alır.

Vivid Vision, Ambliyopi rahatsızlığına (göz tembelliği), sanal gerçekliğe (VR) dayalı bir tedavi sunuyor. Optometristler, bu tedaviyi, 2015 yılından beri kullanıyor.

Sağlıklı gözlerde her iki gözün de aynı anda görme sağlama ve odaklanmaları için senkronize olmaları gerekir. Buna binoküler görme denir.

Ampliyopi hastasının; bu eksikliğini Vivid Vision sanal gerçeklik (VR) ile tamamlıyor. Sanal gerçeklik (VR) kulaklık seti; hastanın gözlerini nasıl düzgün çalıştırması gerektiği gösteren, özel bir yazılım ile eşleştiriliyor. Bu sistem şu anda 100’den fazla klinikte kullanılabilir durumda. Vivid Vision hastaların tedavi sürecini içeriğindeki oyunlar ile eğlenceli hale getiriyor.

 

Vivid Vision’un bu hafta yaptığı açıklamada; göz tembelliği tedavisinin donanım/yazılım’a dayalı sistemle evde de uygulanabileceğini dile getirdi. Optometristler de evde uygulanan bu tedaviyi öneriyor. Ancak şirketin verdiği teklif ve izinle kullanılabilecek, kişisel olarak Vivid Vision’a ait set, indirilemiyor.

Vivid Vision’un CTO’su Dr. Brian Dornbos; ev içi tedaviyi “pratik büyüteç” olarak adlandırıyor.

Şirket;  “yetişkinlikte görülen ambliyopi için yeni tedavi potansiyelini gösteren” çalışmanın pozitif sonuçlar verdiğini; Haziran ayında BioMed Journal of Oftalmology Dergisinde açıkladı.

Vivid Vision Home tedavisini sunan göz doktorları, hastaların muayenehanelerinde tedavinin uygun olup olmadığını anlamak için hastaları değerlendiriyor. Kendi hastaları ise; Rift, Vive ve Gear sanal gerçeklik (VR) kulaklıklar üzerinde çalıştırılabilen yazılım tabanlı tedaviyi reçete ediyorlar. Doktorlar daha sonra hastanın iyileşme durumunu uzaktan izleyebiliyor.

Kaynak:
roadtovr
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close