Tıp

Beyin Gücünü Artıran Teknikler Arasında En Etkili Olanı Bulundu!

Beyin gücünü arttırıcı egzersizlerden en etkili yöntem olan “dual n back” ve “complex span” arasında karşılaştırma.

Beyin gücünü artıran çok fazla teknik vardır. Bunlardan en etkili “dual n back” ve “complex span” yöntemleridir.

Araştırmacılar; beyin gücünü artıran teknikler arasında (en fazla kullanılan iki yöntemden, diğerine göre) birinin, sadece beyin gücünü değil; aynı zamanda bu yöntemin beyin aktivitelerini de önemli oranda artırdığını tespit etti.

Elbette bu egzersizler kimseyi olduğundan daha zeki yapmıyor. Ancak; okul ve/veya iş yaşamında gerekli olan becerileri arttırmaya yarıyor.  Vücudumuzun diğer bölümlerinde olduğu gibi doğru bir şekilde çalıştırıldığında beynimiz de aynı oranda gelişme gösteriyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde psikoloji ve beyin bilimleri üzerinde doktora yapmış eski öğretim üyesi ve aynı zamanda araştırma grubunu yöneten bilim insanı Kara J. Blacker: ” İnsanlar bilişsel alıştırmaların işe yaradığını veya yaramadığını tartışıyor. Biz ise bu çalışmada; beyin geliştirme tekniklerinden hangisinin kullanıldığının önemini gösterdik.”

Blacker’a göre daha önce denenmemiş bu araştırma ile, beyin aktivitelerinin öncesi ve sonrası izlendi. Böylece beyin gücünü artıran teknikleri karşılaştırarak, hangi tür egzersizlerin daha etkili olduğuna karar verdiler.

Deneyin Yapılışı

Öncelikle, hepsi gençlerden oluşan katılımcılar üç gruba ayrıldı. Daha sonra tüm katılımcılar, hafıza yetkinlikleri, dikkat ve zeka testlerini içeren bir dizi temel teste tabii tutuldular. Aynı zamanda tüm katılımcıların beyin aktiviteleri EEG (Elektro Ensefalo Graf) yardımıyla ölçüldü. Bu temel test ve EEG ölçümlerinden sonra tüm katılımcılara; evlerinde yapacakları ve 1 ay boyunca sürecek bilgisayar görevleri verildi. İlk gruba, beyin gücünü artıran en etkili teknikler arasında gösterilen bir türü verildi. İkinci gruba da bu teknikler arasından, ikinci tür verildi. Üçüncü grup ise kontrol grubu olarak tutuldu.

Beyin Gücü Artıran Teknikler Karşılaştırması
Kara J. Blacker/JHU

Tüm katılımcılar haftanın 5 günü 30 dakikalık testler ile alıştırma yaptılar.  Katılımcılar; testin diğer bölümlerine geçip, geçemediklerini ve yapılan testlerin etkili olup olmadığı, olduysa ne kadar etkili olduğunu ölçümlenmesi adına; her hafta deneyin yapıldığı laboratuvara geldiler.

Araştırma Sonuçları

Araştırmanın sonucuna göre; “dual n-back*” diye bilinen test türlerine tabii tutulan grubun, “complex span*” olarak bilinen test türüne tabii tutulan gruba göre; anlık hafıza gücünün %30 daha fazla geliştiği kanıtlandı. Bununla beraber, “dual n-back*” test türüne tabii tutulan gruptaki kişilerin beyinlerinin prefrontal kortekslerinde (öğrenme ve karar vermeden sorumlu en kritik bölüm) beyin aktivitelerinin önemli ölçüde değiştiğini gösterdiler.

*Dual n-Back Test Türü:  Bir tür hafıza testi olup, hem işitsel hafızayı hem de görsel hafızayı test eder.

*Complex Span Test Türü: Bir tür beyin geliştiren teknik. Öğelerin hafızada tutulması değil sonuçları istenmektedir. Örneğin: “2+2= 5; A” örneğinde eşitliğin doğruluğu ve karşılığına gelen harfin hafızada tutulması gerekmektedir”

Videoda altyazı mevcuttur, video ayarlarından altyazıyı etkinleştirmeyi unutmayınız.

 

Video da görüldüğü üzere, Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları tarafından katılımcılara; boş bir kare çerçeve içerisinde gösterilen mavi kareler ve her gösterimde çıkan harfi hatırlamaları istendi. Katılımcılar kare çerçeve içerisinde gösterilen karelerin pozisyonları ile birlikte duyulan harfi de hafızlarında tutmak zorundaydılar. İlk turda önce kolaydan başladılar ve her turda testi daha da zorlaştırdılar.

Bu araştırma ile aynı zamanda “dual n-back” denilen egzersiz türünün, beynimizde tuttuğumuz geçici bilgilerin (telefon numarası, yön tarifleri gibi) hatırlanması adına en etkili yöntem olduğunu ispat ettiler.

Psikoloji Profesörü Nörobilimci Susan Courtney; bu tip hafıza yeteneğinin, kişilerin eğitim ve çalışma hayatlarındaki performanslarında çok öneme sahip olduğunu vurgulayarak, yalnızca beynin pre-frontal korteksi gelişmiş kişilerin yapabileceği problem çözme kabiliyetini de geliştirdiğini belirtiyor.

Araştırmacılar bu aşamadan sonra “dual n-back” türü egzersizlerin beyni “neden” bu kadar çok geliştirdiğini bulmayı hedeflediklerini ve daha sonra bu tür egzersizleri daha etkili nasıl kullanabileceklerini araştıracaklarını söylediler.

 

Via
Science Daily
Kaynak:
Johns Hopkins Üniversitesi
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close