Arkeoloji

Kayıp II. Ramses Tapınağı Çöl Keşfinde Ortaya Çıkarıldı

Mısır‘daki Arkeologlar, Mısır İmparatorluğu’nun en büyük, en ünlü ve en güçlü firavunlarından biri olarak kabul edilen Kral II. Ramses‘e ait eski tapınağın kalıntılarını keşfettiler.

Bu keşif, Mısır-Çek ekibi tarafından Kahire‘nin güneybatısında bulunan Abusir köyünde Saqara‘nın ünlü adım piramidi yakınlarında yapıldı.

Çek araştırma ekibinin başkanı Miroslav Barta tapınağın, Kahire Giza‘daki Badrashin bölgesinde II. Ramses‘e ait tek kanıt olduğunu söyledi.

Keşfedilen tapınak 32 x 52 metre boyutlarındaydı. Tapınak kompleksinin iki tarafında geniş bir ön avlu ve iki benzer depolama binası bulunmaktaydı.

Araştırmacılar, taş sütunlarla kaplı olduğuna inanılan kortun arkasında yükselen ve taş tapınağa giden bir rampa ya da merdiven benzeri bir yapıya rastladılar.

Kahire’nin güneybatısı Abusir’de, II. Ramses yakınlarda keşfedilen tapınağın kalıntıları.

Prof. Barta, “Kompleksin merkezini oluşturan binanın kalıntıları çok sayıda kum, çakıl taşı ve rengarenk kutuplu kabartmalarla kaplıydı.” dedi.

Prof. Barta, Kral Ramses‘in kanıtlarının bulunmasının yanı sıra Ra, Amun ve Nekhbet gibi Güneş Tanrılarına bağlı gravürlerin bulunduğunu söyledi.

II. Ramses tapınağının keşfi, Memphis bölgesinde krallığa ilişkin yapı ve dini faaliyetler hakkında eşsiz kanıtlar sundu. Aynı zamanda Abusir‘de 5. Hanedan’dan beri kutlanan ve günümüze kadar da Güneş Tanrısı Ra‘nın kültürünün parçası olan kalıcı unsurları da gözler önüne serdi. “dedi.

Arkeologlar, kompleksin 1213 ile 1279 yılları arasında yapıldığını düşünüyor.

19. yüzyılın Mısırbilimcileri tarafından Büyük Ramses olarak adlandırılan II. Ramses, diğer firavunlardan daha fazla çocuğa sahip olmasıyla bilinir.

Ramses‘in 1213 yılından 1279’a kadar olan hükümdarlığı, Mısır İmparatorluğu‘nun en son zirve dönemi olarak anılır.

Kaynak:
news
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,67 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close