Akıllı Sistemler

Akıllı Şehirler: Dijital Dünya

Hangzhou, Barcelona ve Singapur gibi akıllı şehirler; global yapay zeka kullanımına öncülük ediyor.

Hangzhou, Barcelona ve Singapur gibi akıllı şehirler, trafiği yönlendirmek, aydınlatmayı kontrol etmek ve atıkların etkin bir şekilde atılmasını sağlamak için yapay zekayı kullanmaktadır.

Hangzhou

Çinli e-ticaret devi Alibaba; 12 ay boyunca, City Brain Projesi için, video yayınları, sosyal medya verileri, trafik bilgileri ve Hangzhou şehrinden elde edilen diğer verileri topladı. Amaç, yapay zekanın bu veriyi işleyebilmesine ve kentsel yaşamın yönlerini kontrol etmek için kullanmasına izin vererek; Hangzhou’daki yaşamı iyileştirmekti. Girişim o kadar başarılı oldu ki, şirket şimdi sistemini Çin’deki diğer bölgelere (ve ilerde tüm dünyaya) ihraç etmek için paketliyor.

Hangzhou’yu optimize etmek için AI kullanmanın birçok olumlu etkisi oldu.  Bu yöntemle; trafik tıkanıklığının azalması, trafik kazalarının otomatik olarak algılanması ve park etmenin yasak olduğu yerleri gerçek zamanlı olarak izlenmesi sağlanmış oluyor. Örneğin; yasayı çiğneyen biri; polis tarafından izlenmeden önce; tüm şehir genelinde  rahatlıkla takibe alınabiliyor.

Öte yandan Hangzhou vatandaşları; hastane randevuları, park yerleri ve vergilerin ödenmesini sağlamak için akıllı dijital teknolojileri kullanıyor.

Alibaba Group; şehre, bu yeni akıllı trafik yönetim sistemini kurmak için bulut bilgi işlem kolu olan Alibaba Cloud ile birlikte çalışıyor. Alibaba Cloud, AI ve büyük veri analiz yeteneklerini kullanarak, video ve resim tanıma teknolojilerine dayalı gerçek zamanlı trafik önerileri ve seyahat güzergahları sağlayabiliyor.

Alibaba, şehir geneline yayılmış; yüz binlerce kamerayı kullanarak tüm yollardaki arabaları izleyebilir. Kaza, blokaj veya park ihlallerini anında tespit edebilir ve polise otomatik olarak, durumu haber verir. Sistem, yüzde 90 doğrulukla 10 dakika öncesinden gelen trafik akışını öngörebilir.  Ayrıca;  Alibaba Cloud’un veri analitiği ve yapay zeka yetenekleri sağladığı alanlarda trafik hızı yüzde 11 oranında artar;  trafik ışık örüntülerini tıkanıklığın dışına çıkararak, yanıtlar. Böylelikle; farklı rotaları planlamasına yardımcı olmak için insanlara kısa mesajlar gönderebilir.

 

 

Barcelona

2008 finansal krizinden etkilenen Barcelona; dijital dalgayı kucaklayan yeniliklerle toparlandı.
Şehir sokaklarının altına yüzlerce kilometrelik fiber optik kablolar döşeyerek; şimdi Internet of Things (IoT) Sistemi’ni deniyor.
Barcelona’nın Smart City Strateji Koordinatörü Julia Lopez’in belirttiğine göre; şehre, enerji tüketimini izleyen ve optimize eden 19.500 akıllı sayaç kuruldu. Böylelikle atıklar; evlerde ayrışmalarına gerek kalmadan, belediyelerin atık düzeylerini belirleyen akıllı atık kutularında depolanıyor.

Barcelona Belediye Başkanı Yardımcısı Antoni Vives, bu IoT sistemlerinin yaklaşık 60 milyon ABD doları su tasarrufu sağladığını, otopark gelirini yılda 58 milyon ABD doları artırdığını ve bir yılda yaklaşık 50.000 yeni iş imkanı yarattığını söylüyor.
Ayrıca sistem iş piyasasında; küçük şirketleri, büyük sorunlara çözüm bulmaya, yeni değer yaratmaya ve en iyi insanları çalıştırmaya teşvik için  katkıda bulunmuştur.
 

Smart cities: Digital world unlocks door to the future ile ilgili görsel sonucu

Singapur

Singapur, akıllı şehir teknolojisinde küresel bir lider olmak için büyük büyük hedefler amaçlayan bir şehir devleti.

Hükümet; vergileri ödemekten, pasaport başvurusunda bulunmaya ve bebek sahibi olmaktan, mali teşvikler talep etmeye kadar her şeyi sağlayan, elektronik devlet hizmetlerinde öncülük ediyor.
Şehirde polis; hız yapanları yakalamak ve insan davranışındaki kalıpları izlemek için veri analitiği dağıtmak gibi görevlerde en yeni hız kameralarını kullanıyor.
Birçoğu yalnız yaşayan yaşlıları hareket belirtileri açısından izlemek için hareketli sensörleri dairelerine yerleştiriyor. Böylece yazılım sayesinde; hareket durursa, yaşlı kişiyi kontrol etmeye yardımcı olması için görevli bir kişiyi uyarmış oluyor.

Singapur’un hedefleri ve gerçekleştirdikleri bunlarla sınırlı değil.

Singapur ilerde; adanın etrafında binlerce sensörden toplanan verilerle beslenen ülkenin 3D haritasını çıkarmayı planlıyor. Veriler arasında; binaların boyutları, nüfus yoğunluğu, pencerelerin yerleştirilmesi ve inşaat için kullanılan malzemelerin türleri gibi kalemler de var.
 

Kaynak:
newscientist
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close