Robotik

HTC Vive İle Kurtarma Robotları Bir Kukla Gibi Hareket Edecek

Kurtarma robotları, insanlar için çok tehlikeli durumlarda kullanıldığında inanılmaz faydalı araçlar olabilir. Ancak yeni nesile ait robotlar bu tür senaryolarda görev aldığında, yapılması gereken  hareketin koordinasyon ve esnekliğiyle ilgili önemli eksiklikler ortaya çıkıyor.

Bunu düzeltmek için Japonya’dan bir grup araştırmacı, insanın esas olarak dev bir kukla gibi çalışmasına izin veren yeni bir robot kontrol yöntemi deniyor.

Bu yöntem Robotlarda, uzaktan kumanda sistemi  “telepresence” olarak adlandırılan bir araştırma koludur. Tokyo Üniversitesi’nden bilim adamları, yeni denenen yöntemlerinin (geçtiğimiz ay IROS konferansında sunulmuştur) öncekinden daha gelişmiş olduğunu söylüyor.

Önceki sistemler daha küçük robotlar ile botun üst yarısını kontrol ediyordu. Şimdi ise HTC Vive sanal gerçeklik (VR) sisteminden denetleyiciler kullanarak yetişkin bir insan boyutundaki robotu kontrol edebiliyorlar.

Vive‘nin “lighthousesensörleri, kontrol cihazlarını 3D alan üzerinde kızılötesi ışık kullanarak izlemek için kullanılıyor. Denetleyici kontrol eden kişi üzerinde her ayağa ve ele bağlanarak, insanın hareketlerini haritalayor. Bu hareketleri  robota komut olarak gönderiyor.

Araştırmanın en can alıcı bölümü ise, robota gönderilen hareketlerin yeteneklerine uyacak şekilde ayarlanmasını sağlayan aracı yazılımdır.

Araştırmacı Ishiguro Yasushiro, “Örneğin, robota yürüyüş hızında adım atılması izni verildiğinde koşu ve atlama yasaklanıyor. Bu şekilde robotun yürüyüşünün daima güvenli olmasını sağladık.”dedi.

Yasushiro, sistemin halen “çok zayıf noktaları” bulunduğunu itiraf ediyor. Ama tasarımlarının diğer tasarımlardan daha fazla esneklik sağladığını ve daha fazla tepki vereceğini iddia ediyor.

Robot, üniversite tarafından birkaç yıl önce yapılmış ve JAXON olarak biliniyor. Daha önce, DARPA‘nın, afet senaryolarında botları test etmek amaçlı Robotik Zor Görevde yarıştı.

Bu insan türü makineler şu anda kullanılmak için çok beceriksiz olsalar da, gelecekte daha çok ilerleme kaydedeceği umuluyor. Her şeyden önce, robotlar eğer insanlar için yapılmış bir alanda (kapılarla, tutamaklarla ve valflerle) dolaşmak zorunda kalırlarsa, insana göre şekillendirilmeye elverişli olacaklar.

Yasushiro, robot ile kendisinin ve meslektaşlarının yavaş yürüyüşü gerçekten çok iyi gerçekleştirdiklerini söyledi. Robotlara ayrıca merdiven basamaklarını, atlamaları ve hatta koşmaları gerektiren daha fazla eylem öğretmek istediklerini de belirtti.

Sanal gerçeklik (VR) kulaklık operatörleri robotun görmesine ve geri bildirimler ile hissetmesine yardımcı olabilir. Yasushiro, “Asıl amacımız insanların yapabileceği her şeyi insan robotu aracılığıyla gerçekleştirebilmek.” diyor.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close