Yazılım

Intel, AI Devrimini Bilgisayar Çipleri İle Hızlandıracak

Günümüzde makine öğrenimi olarak adlandırılan AI teknolojisi, iyi fotoğraf çekmenin, yabancı dil çevriminin, arkadaşlarınızı Facebook‘ta bulabilmenin, arama sonuçlarının iletiminin sağlanmasının, spam ve diğer birçok işin tarama aracıdır.

Geleneksel bilgisayarlarda olduğu gibi adım adım ilerleyen değil, insan beyni gibi çalışan sinir ağına sahip bir yaklaşım kullanır.

Apple, Google, Qualcomm ve Nvidia da dahil olmak üzere birçok firma bu tür işleri hızlandırmak için çip tasarlıyor. Intel Genel Müdürü Brian Krzanich temelinden sinirsel işlemler için tasarlanan çipleri ile kendi alanlarında  büyük bir hız artışı olacağını açıkladı.

Krzanich, Wall Street Journal D.Live konferansında “2020 yılına gelindiğinde bu sinir işlemini kullanarak en iyi AI sistemlerinden 100 kat daha iyi bir hıza ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Intel, birçok ticari zorluk ile karşı karşıya. Örneğin, piyasada mobil cihazlar arasında yer edinmede başarısız oldu.

Qualcomm, Intel‘in veri merkezi teknolojisindeki gücünü zorladığı için sunucu sağlamlığı tehdit altında. Bu nedenle Intel, kendi kendine sürüş otomobilleri, süper hızlı 5G ağ ve yapay zeka gibi yeni alanlarda bahis oynamaktadır.

AI pazarındaki ürünler arasında, bilgisayar görüntü ve diğer makine-öğrenme görevlerini yürütmek üzere tasarlanmış olan Movidius Myriad X yongası ve AI sistemlerini eğiten veri merkezlerine yönelik Nervana Sinir Ağı İşlemcisi yer alıyor. Böylece AI sistemlerinde  kullanılabiliyorlar. Çıkarım olarak adlandırılan bu eğitim süreci son derece hesaplı ve Intel’in rakibi Nvidia bugün pazarda lider konumda.

Intel, geçtiğimiz yıl Nervana çipinin 2017’de kullanılabileceğini söyledi. Intel yetkilileri yaptıkları  açıklamada, “Bu tür cihazlar kritik kardiyak ritimleri yorumlama, sibermarkete girme ve müzik besteleme için anormallik tespit etmede en karmaşık bilişsel görevleri yerine getirmeyi öğrenebilir ve kendi kendine öğrenen çiplerin potansiyel faydaları sınırsızdır” denildi. Buna ek olarak Intel, 2016 yılında Nervana kuruluşunu satın aldı.

Krzanich, Facebook‘un  ilk Nervana çipini değerlendirdiğini açıkladı. Krzanich “Bu, ilk silikon parçasıdır, planlanmış bir çip fıltreleri var.  Örneğin;  her sene yeni bir yonga üretildiğini düşünün” dedi.

Krzanich, AI‘ın tıptaki kullanımları konusunda;

Alzheimer hastalığını MR taramalarına bakarak bulmak için makine öğrenmeyi kullanmak gerçekten heyecan verici. Bu hastalık beş ila on yıl önce tespit edilebilirse, insanları derinden etkileyebileceğiz.” dedi.

Intel‘in kendisi, kendi yonga üretme işi için AI ve makine öğrenmeye güveniyor.

Krzanich, “Intel, dünyanın en büyük üreticilerinden biridir ve günde yaklaşık bir milyon çip üretiyor. Bu bir milyon çipin her biri için, üretim hattından ilerledikçe yaklaşık 1,6 milyon resim çekiyoruz. Kusursuz olabilmek için şu anda 1,6 milyon imajı gözden geçirmek için AI kullanıyoruz … Klasik yöntemde Üç hafta sürecek işler sadece birkaç saatte tamamlanabiliyor. ” dedi.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close