TıpUzman Görüşü

Uzman Doktor Nüket Aydın Lazer Epilasyonu Anlatıyor

Lazer’in  Temel Kavramları

Lazer Dermatolojide değişik endikasyonlarda giderek artan oranda ve sıklıkta kullanılmaktadır. Özellikle istenmeyen tüylerden kurtulmak, deri yenilenmesi, sivilce izleri, leke tedavileri, damar çatlaklarının tedavisi gibi genel alanlarda kullanılırken siğil tedavisi, tırnak mantarı ve bazı benlerin tedavisi gibi önemli hastalıklarda da tedavi edicidir.

Lazerlerin Çalışma Sistematiği

Çalışma esası, bazı dalga boylarındaki ışının güçlendirilip tek bir yönde toplanarak hedefe ulaştırılması esasına dayanır. Lazerin ürettiği ve topladığı bu ışın demeti fiber optik kablolar ve ayna sistemleri ile esnek kollara,  oradan da hedefe ulaştırılır.

Tedavi amacıyla kullanılan lazerde gönderilen enerjiyi emebilen hedef doku bulunmalıdır. Bu hedef dokuya kromofor adı verilir. Kromoforlar  melanin, su ve hemoglobin olabilir. Kromoforlar lazer ışındaki enerjiyi  dokuya alıp emer ve ısınır.  Bu sayede dokuda kesme, koagüle etme,  yakma, gibi istenen farklı sonuçlara  ulaşılır. 

Lazer çeşitleri nelerdir?

Lazer haznesinde katı, sıvı, gaz yada yarı iletken ışın salınımı yapan madde bulunur.

Lazerler, Sıklıkla lazerin içinde bulundurduğu madde ve ürettikleri dalga boyuna göre isimlendilir. Katı lazerlere Nd-YAG, KTP yada Alexandırıte lazerler örnek olarak verilebilir. Yarı iletken lazerlere Diod lazerler, gaz ortama  sahip lazerlere ise  CO2 karbondioksit lazerler örnek olarak verilebilir.

Son zamanlarda pikosaniye düzeyinde atım yapabilen lazerler geliştirilmiştir.

Fraksiyonel lazer dediğimiz lazerler ise arada sağlam alanlar bırakarak yani ızgara şeklinde atım yapan lazerlerdir. Bu sayede arada sağlam doku kaldığı için iyileşme süresi kısalır.

Ablatif lazerlerde hedef kromofor sudur ve ani ısınma buharlaşma yolu ile deri tazelenir, yapılan tedavi sivilce izlerinin giderilmesinde kullanılır. Non-ablatif lazerlerde  ise hedef daha derin dokudur, bu uygulama  damarsal lezyonlar, dövme silme gibi yöntemlerde tercih edilir.

Lazer uygulamalarından  önce  nelere dikkat edilmelidir?

Doğru hasta için doğru lazer seçimi önemlidir. Hastanın beklentisinin iyi anlaşılması ve alabileceği sonuçlar hakkında gerçekçi bilgiler verilmelidir.

Deri tipi, ek  sistemik hastalığının varlığı, deri üzerinde uçuk ya da siğil gibi enfeksiyon bulgularının olup olmadığı, hastanın yaşı, hormonal durum değerlendirmesi, olası riskli benlerin bulunup bulunmadığı gibi pek çok durum lazer öncesinde önem kazanır.

Hastanın ise işlem yapılan alanda olası riskleri karşılayabilecek uzman bir hekimin kontrolü olması, kullanılan cihazın çeşidi, işlemi uygulayan kişinin eğitim durumu, uygulanan alanın hijyeni , uygulama sonrası bilgilendirme gibi konularda dikkatli olması gerekir.

Epilasyon Lazerleri

Epilasyon için kullanılan etkinliği kanıtlanmış ve kıl folikülünü görebilen 3 grup lazer mevcuttur.  Kırmızı ışık spektrumunda rubby lazer, kızıl ötesi ışık spektrumunda alexandirite, diod, nd YAG, ve yoğun ışık  kaynakları sayılabilir.

Bir tek lazer bütün cilt tiplerine ve bütün kıl çeşitlerine etkili olamaz. Cilt tipine ve kıl  şekline göre seçilecek lazer ve dalga boyu değişir. Özellikle çok ince, sarı yada kızıl renkli tüyleri cihazlar görmeyebilir. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de tüyleri koyu renk, cilt tipi açık renk olan kişilerde lazer epilasyon en başarılı grup olarak seçilmiştir. Cilt tonu koyulaştıkça tedavi başarısı düşer. Daha koyu ve ince tüylü insanlarda nd yag lazerler tercih edilirken, daha açık ve kılların koyu renk olduğu kişilerde alexandirite lazerler tercih edilir. Lazer epilasyon öncesinde hastaların sir ağda gibi işlemlerle kıl köklerini koparan işlemler yapılması önerilmez. Çünkü epilasyon başarısını düşürür. Ayrıca bronzlaşmak yine lazerin etkinliğini düşüren bir uygulamadır. Hasta kendi renk tonundan birkaç ton daha koyulaştı ise işlem ertelenir. Çünkü bronzlaşma yapılan ciltte hem işlem başarısını düşürür hemde cildin zarar görme ihtimalini artırır.

Uzman Dr. Nükhet AYDIN

Dermatolog

Kaynak:
drnukhetaydin
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close