Astronomi ve Uzay

Güneş Sisteminin Ötesinden Gelen İlk Yıldızlararası Nesneler Gerçek mi?

Bilim adamları Galaksimizin ve Güneş Sisteminin dışından geldiği düşünülen küçük bir asteroid ya da kuyruklu yıldız diyebileceğimiz bir nesne  keşfettiler. Bu keşif doğrulanabilirse gökbilimciler tarafından gözlemlenecek ve onaylanacak ilk “yıldızlararası nesne” olacak.

Bu alışılmadık nesne şu anda A / 2017 U1 olarak isimlendirildi. Nesne 400 metre çapında ve çok hızlı ilerliyor. Gökbilimciler son hızla teleskoplar aracılığı ile uzaydaki bu önemli nesneyi inceliyorlar. Elde edilen veriler analiz edildiğinde, gökbilimciler cismin kökeni ve muhtemelen bileşimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak.

A / 2017 U1 nesnesi, 19 Aralık tarihinde Hawaii Üniversitesi Hawai-Haleakala’daki Pan-STARRS 1 teleskobu tarafından, NASA için yakın Dünya objeleri için yapılan gece araması sırasında keşfedildi. Hawaii Üniversitesi Astronomi Enstitüsü’nde (IfA) doktora sonrası araştırmacı olan Rob Weryk, önce hareketli cisimi belirleyip Minör Gezegen Merkezi‘ne göndermişti.

Weryk daha sonra Pan-STARRS görüntü arşivini araştırdı ve önceki gece çekilen görüntülerde olduğunu keşfetti. Ancak başlangıçta hareket eden nesne tanımlanmadı.

Weryk, böylece bunun alışılmadık bir nesne olduğunun farkına vardı.  IFA mezunu Marco Micheli ile temas kurdu. Marco Micheli, Kanarya Adaları’ndaki Tenerife’de Avrupa Uzay Ajansı teleskobundan çekilen kendi görüntülerini kullanarak aynı şeyi gerçekleştirdi.

Ancak birleştirilmiş verilerle, her şey mantıklıydı. Weryk, “Bu cisim Güneş Sistemimizin dışından geldi. Hareket normal bir Güneş Sistemi, asteroid veya kuyruklu yıldız yörüngesi kullanarak açıklanamadı. ” dedi.

NASA‘nın Yakın Dünya Nesneler Araştırmaları Merkezi (CNEOS) bilim adamı Davide Farnocchia, California’daki Pasadena Jet Propulsion Laboratuarında “Bu şimdiye kadar gördüğüm en uç yörüngedir. Bu son derece hızlı ve öyle bir yörüngede gidiyor ki, bu cismin Güneş Sisteminden çıkıp geri gelmediğini güvenle söyleyebiliriz.” dedi.

CNEOS ekibi nesnenin mevcut yörüngesini çizdi ve hatta geleceğe baktı. A / 2017 U, yıldızlararası uzayda saniyede 15,8 mil (25,5 kilometre) hareketle seyrederken, Lyra takımyeri istikametinden geldi.

Nesnenin, Güneş Sistemi, gezegenler ve asteroidlere göre neredeyse doğrudan doğruya “ekliptikden” yukarı doğru geldiğini ve böylece Güneş‘e doğru dalma sırasında sekiz büyük gezegenle yakın temasının olmadığını söyledi.

A / 2017 U1 büyük olasılıkla yıldızlararası kökenlidir.

2 Eylül’de küçük gövde, Merkür yörüngesinin hemen içindeki ekliptik düzlemin altından geçti. Daha sonra 9 Eylül’de Güneş‘e en yakın geçişini yaptı.

Güneş‘in çekim gücüyle çekilen nesne, 14 Ekim’de Dünya‘nın yörüngesinde Ay‘a olan mesafenin yaklaşık 60 katı yaklaşık 15 milyon mil (24 milyon kilometre) uzaklıkta Güneş Sistemimizin altında keskin bir dönüş yaptı.

Güneş‘le karşılaştırıldığında, gezegenlerin üstünden geri çekiliyor ve saniyede 27 mil hızla (saniyede 44 kilometre) yol alıyordu. Nesne Pegasus takımyıldızı yönünde hız kazanıyordu.

Karen Meech “Uzun süredir bu cisimlerin var olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü gezegen oluşumu sürecinde gezegen sistemlerinden çok fazla malzeme çıkartılmalıdır. En şaşırtıcı şey, yıldızlararası nesnelerin daha önce geçtiğini görmediğimiz küçük gövdelerde uzmanlaşmış IfA’daki bir gökbilimci ve Güneş Sistemi oluşumuyla olan bağlantılardı.” dedi.

Küçük gövdeye, Cambridge Massachusetts’teki Minör Gezegen Merkezi (MPC) tarafından geçici sistem adı olarak A / 2017 U1 atandı. Burada, Güneş Sistemimizdeki küçük gövdeler ile tüm gözlemler toplandı. MPC Direktörü Matt Holman, “Bu tür bir keşif, gökyüzünün devamlı geniş alan araştırmalarının bilimsel açıdan büyük değerini ve yoğun izlem gözlemleriyle birlikte, aksi halde orada olduğunu bilmediğimiz şeyleri bulmamız gerektiğini gösteriyor” dedi.

Bu keşfedilen türün ilk nesnesi olduğundan, bu tür nesnelere isim verme kurallarının Uluslararası Astronomi Birliği tarafından oluşturulması gerekiyor.

CNEOS Müdürü Paul Chodas, “Bu günü onlarca yıldır bekliyorduk,” dedi. “Yıldızlar arasında gezinen ve zaman zaman Güneş Sistemimizden geçen asteroidler veya kuyruklu yıldızların var olduğuna uzun zamandan beri inanıyorduk. Fakat bu keşif ilk somut algılamadır. Şimdiye kadar her şey, bunun muhtemelen yıldızlararası bir nesne olduğunu gösteriyor. Ancak bu konuda  daha fazla veri elde edildiğinde bu keşfi onaylamak daha kolay olacaktır. “

Panoramik Anket Teleskobu ve Hızlı Yanıt Sistemi (Pan-STARRS), Astronomi için Hawaii Üniversitesi Enstitüsü tarafından işletilen geniş alanlı bir anket istasyonudur. Minör Gezegen Merkezi, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi tarafından barındırılıyor. Maryland Üniversitesi, NASA‘nın Gezegensel Veri Sistemi Küçük Boy Gövde Düğümünün bir alt birimidir.

JPL, Near-Earth Object Studies Merkezi‘ni (CNEOS) ağırlıyor. Bunların hepsi NASA‘nın Yakın-Çevre Nesnesi Gözlem Programının ve NASA‘nın Bilim Misyon Müdürlüğü’ndeki ajansı Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisinin projeleridir.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,50 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close