Bilgisayar

En Yeni Ve En Hızlı Süper Bilgisayar : Summit

Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında (ORNL) yapılmakta olan en hızlı ve en güçlü süper bilgisayar, bilimdeki şu ana kadar çözülemeyen soruların  bazılarını çözmeye hazırlanıyor. ORNL‘in mevcut Titan adlı yüksek performanslı süper bilgisayarın öncüsü olacak şekilde tasarlanan Summit süper bilgisayarı sahneye çıkıyor.

Süper bilgisayar çalışmaları bir süredir sessiz bir şekilde ilerliyordu. Bu cihazların yüksek performanslı öncü bilgisayarları, bilimin karmaşık  sorularına çözüm üretirken onları daha büyük ve karmaşık hesaplama problemlerinin çözümleri ile bilime adanmış hayatlara sahip insanlar için ideal hale getirebilir. Oak Ridge Liderlik Bilgi İşlem Merkezi projesi direktörü Buddy Bland için bu tür büyük sorunlar, Summit‘in yetenekleri için iyi bir test olacağını söyledi.

Knoxville,  “erken bilim” döneminden bahsederken, Summit‘in 2018’de faaliyete geçmesiyle birlikte meşgul olacağını söyleyerek “Bazı büyük sorunlar yaşayacağız” dedi. Geri kalan Summit bölümlerinin Şubat ayında çalışmaya başlayacağını söyleyen  Bland, “Öyleyse, önümüzdeki yaz makinelerin kurulmasını ve bir süre sonra uyumlu çalışmasını bekleyeceğiz” dedi.

Summit‘in üstesinden geleceği bilim soruları, daha güçlü, daha hafif imalat materyallerini test etmek ve geliştirmek; yeryüzünün modellenmesi için ses dalgalarının kullanılması; ve evrenin köklerini keşfeden diğer astrofizik projeleri.

Bland, “Örneğin, süpernovaların neden patladığına bakacağız. Yıldızlar patladığında, evrende karşılaştığımız tüm öğeler meydana geliyor. Bunlar hem bizim hem de bu gezegenin bir parçasını oluşturuyor.” dedi. ORNL ekibi Summit‘in 2019 yılına kadar açık araştırmalar için kullanılabileceğine inanıyor.

Radikal ve Daha Güçlü Süper Bilgisayar

Halen dünyanın en hızlı ve en güçlü süper bilgisayarı Çin’dedir. Sunway TaihuLight, 125 petaFLOPS teorik zirvesi ile hesaplama gücü saniyede 93 pa kayan nokta işlemi (FLOPS) yapabiliyor. Bir FLOP, hesaplama hızını ölçer ve bir petaFLOP, bin milyon (1015) FLOPS‘a eşittir. Buna karşın bugünün normal bilgisayarları, sadece 63GFLOPS‘luk bir performans gösterebilir. Ancak Intel, masaüstü bilgisayarınıza birkaç terafet güç sağlayabilen bir yonga geliştirmiştir.

Summit, potansiyel olarak Sunway TaihuLight‘dan daha iyi performans gösteren 200 petaFLOPS kapasitesine sahip olacaktır. Bunu GPU hızlandırmalı bilgiişlem sayesinde yapabilir. Bu, normal bilgisayarlar gibi bir merkezi işlem birimi kullandığı, ancak hesaplamaları gerçekleştirmek için grafik işlemci birimleriyle (GPU‘lar) birlikte kullanıldığı anlamına gelir. GPU‘lar video oyunlarında gerçekçi görseller oluştururlar. Ayrıca bilim insanlarına fiziksel fenomeni anlamak için süper bilgisayar kullandıklarında da yardımcı olurlar.

Bland, patlayan yıldız simülasyonlarından ORNL‘nin Titan‘ı kovaladığına atıfta bulunarak “İlk defa üç boyutta patlayan bir yıldız simülasyonunu başardık ve bunun simetrik olmadığını fark ettik. Bir yıldız kendinde çökme başlayınca patlarsa, çevresi boyunca bu sürmektedir. ” dedi.

Kısacası, Summit 2018 yılına kadar en hızlı süper bilgisayar olacak. Fakat ORNL bunula yetinmek istemiyor. 2021 itibariyle, saniyede bir  milyar işlemle, bir exaFLOP‘da bilgi işleyebilen dünyanın ilk exascale bilgisayarını geliştirmeyi planlıyorlar. Bu, en hızlı süper bilgisayardan 50 kat daha hızlı. Bu süper bilgisayarlar kadar güçlü olacak, bilim insanları da bunun evrensel bir kuantum bilgisayarı olmasını bekliyorlar.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close