Arkeoloji

Giza Piramidi’nde Kozmik Işınlarla Keşif

Kozmik ışınlara dayalı bir görüntüleme yöntemi kullanan bilim insanları; Mısır Büyük Piramidi Giza’da bir iç yapı tespit etti.

Araştırmacıların 2 Kasım’da basına açıkladığı keşifte; M.Ö 2560 yıllarında anıtsal bir türbe olarak inşa edilen piramidin içinde; “boşluk” olarak adlandırdıkları yapının ne amaçla inşa edildiği, içeriği  ve kesin boyutları henüz bilinmiyor.

Piramidin içine girmek için bilim insanları, ışık hızına yakın, X-ışınları gibi katı cisimlere nüfuz eden parçacıkları izleyen Muon Tomografi adlı bir görüntüleme tekniği kullandılar.
Yeni keşfedilen iç yapının en az 100 feet derinliğinde ve yaklaşık 155 metre uzunluğunda olduğu tespit edildi. Bulgulara göre keşfedilen “boşluk”; muazzam piramidin içinde bir dizi geçit ve odalardan biri olan Büyük Galeri olarak adlandırılan bir koridorun üzerinde yer alıyor.

Araştırmacılara göre, 19. yüzyıldan beri Büyük Piramit’te keşfedilen ilk önemli iç yapı.

 

Image: Khufus Pyramid, the largest pyramid in Giza
ScanPyramids tarafından yapılan 3D görünüm, Mısır’ın Giza Piramiti’nde gizli iç yapıyı gösteriyor. Nature Publishing Group / AFP

Giza piramitleri, yaklaşık 4,500 yıl önce kraliyet mezar odaları olarak inşa edildiği için ziyaretçileri büyüledi. Uzmanlar hala nasıl inşa edildiği üzerinde tartışıyor. Bu yüzden nispeten küçük keşifler bile büyük ilgi uyandırıyor.

Kaynak:
nbcnews
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,50 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close