Otomotiv

Beyin Dalgaları İle Kontrol Edilebilen Renault Kadjar SUV

Üç sporcu Renault Kadjar SUV kullanıyor. Bu cümle normal olarak araba kullanmak isteyen kişiler için  sıradan  bir hikaye olabilir, ancak bu üç sporcu otomobili zihinleri ile aynı anda kullanıyorlar.

Salı günü Renault İsveç, bir aracı kontrol etmek için beyin dalgalarını kullanan gerçek düşünce deneyinin ayrıntılarını ortaya koyan büyüleyici bir video yayınladı.

Otomobil şirketi, En Svensk Klassiker’e (Swedith Classic Circuit) katılmak isteyen ve onlara ülke genelinde, kros kayağı, yüzme ve bisiklet sürüşlerinde 12 ay içinde dört yarışa katılmalarını zorunlu kılarak üç sporcuyu işe aldı. Her üçü de devreyi tamamlamak için zihinsel oyun güçlerini geliştirmek istediler, bu yüzden Renault onları zihinsel eğitim antrenörü aracılığıyla  eğitti  ve onlara eğitilmiş bir SUV pilotu olarak zihinsel güçle birlikte aracı kontrol eden uygulaması ile bir ilke imza attı.

Özelleştirilmiş Kadjar, sürücülerin beyin dalgalarını okumak için Emotiv elektroensefalografi (EEG) kulaklıklar kullandı. Bir kişi sola dönüşleri kontrol etti, biri sağa dönüşleri kontrol etti ve üçüncüsü otomobilin hızlanma işlemini gerçekleştirdi.

Sürücüler, kulaklık setlerini uygulamak ve kalibre etmek için bir simülatörle başladılar  ama yapılmak istenen her denemede başarılı olamadı. Başarıyı yakalayabilmek için arabanın dijital versiyonunu düşürdüler.

Renault gruba “Team Will Power” adını verdi. SUV’yi test kursundan geçirmek ve kendi görevlerine konsantre olmak için beraber çalışmak zorundaydılar. Mekanik bir sistem, direksiyon simidini çevirerek veya gaz pedalına basarak akıl komutlarına tepki gösterdi. Acil durumda Renault aracı durdurma düğmesi ile donattı.

Aşağıda yer alan görüntü aracılığı ile Arabada kullanılan kontrol sistemine bir göz atın:

Renault, zihin destekli sürüş için bir SUV’yi değiştirmek için EEG kulaklıklar ve bu kontrol sistemini kullandı.

Zihin gücüne sahip otomobilin bazı tanıtım stant yetenekleri var, aynı zamanda  EEG sensörlerinin cihazlar için  kontrol mekanizması olarak nasıl kullanılabileceği eğlenceli bir keşif.

2016 yılında Florida Üniversitesi öğrencileri, Emotiv Insight kulaklıklar kullanarak uçakları uçurmaya başladı. Renault aynı teknolojiyi kullandı, ancak daha da büyüdü. Ancak yinede  akıl kontrollü arabaları yakın bir zamanda trafikte görmeyi beklemeyin.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close