Teknoloji

Türkiye’nin İlk ve Tek Bilişim Festivali

Kocaeli Bilişim Fuarı “Sanal Gerçeklik” teması ile 23-26 Kasım’da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde!

Kocaeli bilişimin başkenti olma yönünde ilerliyor. Türkiye’nin ilk ve tek bilişim festivali olması beklenen 1. Kocaeli Bilişim Fuarı; 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın gözler önüne serileceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Ana teması “Sanal ve Artırılmış Gerçeklik” olarak belirlenen fuarda; ilkokul çağından üniversiteye uzanan genç kuşağa ulaşmak, bilişim öğretmenlerinin ufkunu genişletmek ve sektörün önde gelen firmalarını Kocaeli’yle tanıştırmak amaçlanıyor. Fuar kapsamında, sanal ve artırılmış gerçeklikle Türkiye ve dünyada bilişim sektöründe teknolojinin geldiği son nokta belirlenecek. Ayrıca özellikle savunma alanındaki milli kurumlarımızın katılımıyla bilişimde ülkemizin geldiği düzey, gözler önüne serilecek.

Binlerce metrekarelik fuar alanında konuşlanacak olan yüzlerce bilişim firması, alan içi ve alan dışı etkinliklerle sektöre gönül verenlerin karşısında olacak. Sanal gerçeklik uygulamaları, en gelişmiş uçuş simülatörleri, 3D yazıcılar, mobil uygulamalar, akıllı şehir sistemleri, inovatif ürünler ve görüntüleme sistemleri, sosyal medya uygulamaları, gelişmiş robotik uygulamalar gibi projelerin yanı sıra bilişim sektörünün baş döndürücü hızına eşlik edecek uygulamalarla Kocaeli Bilişim Fuarı, adeta bir bilişim festivaline dönüşecek. Sektörün dikkat çeken isimleri ise düzenlenecek söyleşilerde deneyim paylaşımında bulunacak.

Yakında düzenlenecek olan bilişim fuarına katılım gösteren ziyaretçi ve katılımcılara Sanbot ismi verilen insansı robot “hoşgeldin” diyecek ve gelenleri ilk o karşılayacak. İnsan hayatını kolaylaştırmak amacıyla üretilmiş olan robot Sanbot; yönlendirme ve servis robotu olarak kullanılması mümkün olan robotlardan. Ayrıca sanbot robotu; sorulan sorulara cevap vermekte hatta satış da yapmaktadır. Fuarda kullanılacak olan Sanbot ise sadece fuara gelenleri karşılayacak ve birtakım yönlendirmelerde bulunacak.

 

 

Bilişim Fuarı’nda en büyük ilgiyi çekecek olan bu robotun geliştiricisi ise Prorobotec isimli firmadır. Günlük hayatın birçok farklı bölgesinde kullanımı mümkün olan bu robot banka, hava limanı, avm’ler, perakende sektörü, hastaneler, otel ve restoranlar gibi oldukça geniş bir alanda hizmetler vermeyi amaçlıyor. Görev almış olduğu zamanlarda insanlarla çok sıcak bir şekilde iletişim halinde olan bu robot; yüz tanıma gibi yüksek teknolojileri de ziyaretçilerine sunmaktadır.

İnsansı robot Sanbot, görev aldığı alanlarda insanlarla sıcak bir diyalog kuruyor. Sanbot; riskli yolcular için yüz tanıma, yolcuların isteklerini özenle cevaplama, bilgi tabanı ve çoklu dil, yolcuların çağrı merkezi ile görüntülü görüşme yapabilmesini sağlama, karmaşık soruları iletme gibi fonksiyonların yanı sıra film ve müziklerle yolculara eğlenceli anlar sunuyor.

“Tatlı robot” olarak bilinen insansı robot; video girişi, 3D görüntüleme, sıcaklık verili kızılötesi algılama, ses algılama, sıcaklık algılama, cayroskopik algılama, jeomanyetik pusula ve dokunmatik ekran gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Çok yönlü etkileşime açık olan Sanbot; ses, dokunma, el kol hareketi ve duruş algılama ile kullanıcı etkileşimini destekliyor. AI-cloud özellikli Linux-tabanlı platform semantik anlama,  otomatik şarj etme ve ortamdaki fiziksel engelden kaçınma ise Sanbot’un diğer özellikleri.
İnsansı robot Sanbot, karşısındaki kişiyle yaptığı konuşmaya göre; üzgün, sevinçli, mutlu, anlayışlı, şefkatli, şaşkın gibi farklı yüz ifadeleri oluşturabiliyor. İsterseniz karşılıklı dans edebileceğiniz sevimli robot Sanbot, istediğiniz müzikleri de çalabiliyor. Aynı zamanda projeksiyon da yapabilen Sanbot, nereye giderseniz sizi takip de edebiliyor. Yüz tanıma özelliğine sahip Sanbot, çocuklar için de çok güvenli bir oyun arkadaşı olabiliyor. Üstelik Sanbot’a cep telefonunuza indireceğiniz bir uygulamayla yanınızda değilken bile ulaşabiliyorsunuz.

 

sanbot ile ilgili görsel sonucu

 

 

Ayrıca fuarda; artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip dinozor düzenekleri olacak. Bu düzeneklerle her evde bir Jurassic Park olacak.

vr jurassic park ile ilgili görsel sonucu

 

Sanal gerçekliğin en yeni kullanım alanlarından biri olan tıp eğitiminde de devrim niteliğinde yenilikler; Kocaeli Bilişim Fuarı’nda tanıtılacak.

 

CERN Ödüllü Yarışma 

Öte yandan 1.Kocaeli Bilişim Fuarı kapsamında üç ayrı yarışmanın* da startı verildi. Yarışmaların içeriği “Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Tabanlı Yenilikçi Uygulamalar Yarışması (SAGYU)”, “Kocaeli Kodluyor Yarışması” ve “Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması” olarak belirlendi. Yarışmaların ilkinde, “Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Tabanlı Yenilikçi Uygulamalar Yarışması”nda (SAGYU) projeleri başarılı bulunan 3 uygulama ödüllendirilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Microsoft işbirliğiyle düzenlenen “Kocaeli Kodluyor Yarışması” ise, Kocaeli’ndeki ortaokul öğrencilerine yönelik. Lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik olan Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması’na Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK BİLGEM ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü de katkı sunuyor. Yarışmanın en ilginç ödüllerinden biri, bilime gönül veren tüm gençlerin hayalini süsleyen “CERN Seyahati” olacak. Kasım ayında sonuçlar açıklanırken, dereceye girenler ödüllerini Kocaeli Bilişim Fuarı’ndan alacak.

*Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgilere kocaelibilisimfuari.com.tr  adresinden ulaşılabilir.

 

 

 

Kaynak:
hurriyet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close