Tıp

IQ ile Görsel Zeka Eş Değil

Yapılan araştırmalarda; Görsel Zeka ile IQ 'nun aynı olmadığı ispatlanmıştır.

Akıllı ve iyi motive olmuş biri; parmak izi eşleştirmesi, tıbbi X-ışınlarını ve uçakların radar görüntülerini yorumlama ya da adli yüz tanıma-karşılaştırma gibi görevlerde mükemmel olması için gereken görsel becerileri öğrenebilir.

Yeni bir çalışma ilk kez, insanların görme kabiliyetinin; büyük bir farkla tüm bu görevleri yerine getirmede, Genel Zeka ya da IQ ile ilişkili olmadığını ortaya koydu.

Çalışmaya başkanlık eden Vanderbilt Üniversitesinden Isabel Gauthier: “İnsanlar nesneleri görsel olarak tanımlamada ne kadar iyi olduklarını söyleyebileceklerini düşünebilirler. Ancak, becerilerini başkalarına göre değerlendirmede çok iyi olmadıkları ortaya çıkıyor.”

Geçmişte, görsel nesne tanıma araştırmaları büyük oranda insanların ortak noktaları üzerine odaklanmıştır. Ancak Gauthier, görme yeteneğinin bireyler arasında ne kadar değiştiği sorusu ile ilgilenmeye başladı. Bu soruyu cevaplamak için ekibiyle, insanların alışılmadık nesneleri tanımlama yeteneklerini ölçmede kullanılmak üzere; Yeni Nesne Hafıza Testi (NOMT) ​​olarak adlandırdıkları yeni bir test geliştirdiler.

Gauthier ilk önce görsel becerilerle ilgili kamuoyu görüşlerini belirlemek istedi. Bunu, Amazon Mechanical Turk crowdsourcing (mturk) hizmetiyle yüzlerce kişiyi inceleyerek yaptı.  Genel olarak katılımcıların, görsel görevleri; (genel zekayı kullanarak) diğer görevlerden farklı gördüklerini tespit ettiler. Ayrıca, insanların görsel becerilerinin; sözel ve matematik yeteneği gibi görsellik gerektirmeyen alanlara kıyasla daha az farklılık gösterdiğini keşfettiler.
Gauthier ve meslektaşlarına göre; kişilerin doğuştan gelen görsel tanıma kabiliyetini değerlendirmede ele aldıkları ana sorun, aşinalık… Bir insan; yüzler, arabalar veya kuşlar gibi belirli nesne türleri hakkında ne kadar çok zaman harcarsa, onları tanımaya başlar. Sonuç olarak, ortak nesnelerin resimlerini kullanan görsel tanıma testlerindeki performansı, insanların görsel yetenekleri ve bu nesnelerle olan deneyimlerinin karmaşık bir karışımıdır. Daha da önemlisi, birinin yeni bir alandaki nesneleri tanımlamayı ne kadar iyi öğrendiklerinin kötü bir öngörüsü olduğu kanıtlanmıştır.

 

Isabel Gauthier / Vanderbilt

 

 

Gauthier, görsel tanımayı incelemek için greebles, sheinbugs ve ziggerins diye isimlendirilen yeni computer-generated creatures (bilgisayar oluşturan cisim – yüz tanıma için bilgisayar yardımıyla kullanılan modelleme)’i  kullanarak bu soruna değindi.

Temel test; altı hedef cismin (creature) incelenmesinden ve cisimleri (creature) üçlü grup halinde gösteren bir dizi test denemesinden oluşur.

Her set, hedef grubundan bir cisim (creature) ve tanıdık olmayan iki cisim (creature)’den oluşuyor. Katılımcının aşina olduğu cismi (creature) seçmesi isteniyor.

Gauthier ve meslektaşları 2000’den fazla denekten elde edilen sonuçların analizinde; deneklerin bir cismi (creature) tanıma yeteneklerinin, tanıdıklığın tahmin doğruluğunun diğer deneklerden daha iyi olduğunu keşfettiler. Ancak deneklere gösterilen bu cisimler (creature) görsel açıdan birbirinden çok farklıydı. Bu durum da; yeni testin, yeni kategoriler öğrenme kabiliyetini öngörebildiğini doğruladı.

Psikologlar ayrıca IQ ile ilgili testlerde performansı kullandılar ve NOMT üzerinde ölçülen görsel yeteneğin genel zekadan ayrı ve bağımsız olduğunu tespit ettiler.

Kaynak:
vanderbilt
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close