Otomotiv

Ford Qualcomm’dan C-V2X Kablosuz Güvenlik Sinyalizasyonunu Testi

Otoban koşulları ve tehlikeleri hakkında hem hızlı ve ucuz olacak hemde birbirini uyarabilecek otomobiller için  teknoloji arayışı halen devam ediyor. Bu yıl San Diego’da yapılan bir araba testi, yarım düzine büyük teknoloji ürünü oyuncuyu C-V2X veya hücresel aracı, ayrıca her türlü haberleşmeyi kapsıyor.

Araba testi ile arabaların, AT &T Ford, Nokia, Qualcomm Technologies ve diğerleri, C-V2X‘in araçlar, yayalar, bisikletler, trafik işaretleri veya inşaat alanları gibi yol kenarı altyapısıyla doğrudan iletişim kurabilecekleri test edilecek.

Şirket, otomobiller için üretilen Qualcomm yongaseti tedarikçilerine ve otomobil üreticilerine örnek fiyatlarla 2018’de satışa sunacak. Set 2020 model otomobillerde olabilir, şu andan itibaren iki yıl gibi kısa bir sürede kullanılabilecek.

Test, ITS (akıllı ulaştırma çözümleri) sağlayıcısı McCain, Inc ile birlikte çalışan San Diego Bölge Prova Sahası’nda (SANDAG) gerçekleşecek. ABD’de bu tür araştırmaları destekleyici 10 otomatikleştirilmiş araç ile araçların kullanılabileceği  zeminlerden biri olan SANDAG. C-V2X, 3GPP veya Üçüncü Nesil Ortaklık Projesi ile küresel hücresel standartların bir uzantısı olarak tanımlanır.

Test, C-V2X‘i 5.9 GHz ITS (akıllı ulaştırma çözümleri) spektrumunda destekliyor. Bunlar arasında geçiş yasağı uyarıları, kesişim hareketi yardımı ve sol dönüş yardımı var. AT & T hücresel şebekesi ve Nokia bulut altyapısı, gerçek zamanlı harita güncellemeleri ve olay bildirimleri sağlıyor. (büyük bir spor olayına izin verme veya köprü kapanması gibi).

Tamamlayıcı mı Rekabetçi mi?

Qualcomm‘a göre, “[C-V2X] kamera, radar ve LIDAR gibi diğer Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri (ADAS) sensörlerini tamamlayıcıdır […] C-V2X teknolojisi 360 derecelik lineer olmayanları desteklemek üzere tasarlanmıştır. Düzenlenen tanıtım sergileri bir aracın yol boyunca, kör kavşaklarda veya kötü hava koşullarında çevreyi görme, duyma ve anlama yeteneğini genişletmek için tasarlanmıştır. “

Başka bir deyişle, trafikte önünüzdeki araba sorun yaşadığında arabanız sorunla  ilgili raporlama yapabilir, bu nedenle yavaşlayabilir veya başka önlemleri alabilir. Sistem aynı zamanda özerk otomobiller için de onlara sahip oldukları on-board haritalarla karşılaştırıldığında gerçek zamanlı olarak değişenleri gösterecek değerler sunabilecek.

Otomobiller arasındaki kablosuz iletişim hayat kurtarıcıdır. Destekçiler, sürücülerin zarar görmediği bu kazaların dörtte biri kadarının, yılda 32.000 motorlu araç kazasında ise 10.000 ila 15.000 arasında değişen rakamlarda olabileceğini belirtti.

Test,  ağdaki trafik mesajlarına öncelik verilerek ne kadar gecikme yaşandığını tesbit edebilecektir. Bu hızlı teknolojik gelişim sürerse, Qualcomm konsorsiyumu 2021 yılına kadar araçların çoğunluğunun hücresel donanım ve bağlantıya sahip olacağını söylüyor.

Kaynak:
extremetech
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close