Robotik

Üçüncü Nesil İnsansı Robot T-HR3

Toyota, üçüncü nesil insan robotu T-HR3'yi duyurdu

Toyota Motor Corporation bugün şirketin üçüncü nesil insansı robotu T-HR3’ü tanıttı. Toyota’nın Partner Robot Division tarafından tasarlanan ve geliştirilen Toyota’nın en yeni robotik platformu; robotlar ve çevreleri arasındaki fiziksel etkileşimi güvenli bir şekilde yönetecek. Ayrıca; kullanıcı hareketlerini robota yansıtacak yeni bir uzak manevra sistemi oluşturacak.

T-HR3, Toyota’nın; insanların mobilite ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceği konusunda geniş çaplı araştırmalarını yansıtıyor.

Toyota’nın Partner Robot Division Genel Müdürü Akifumi Tamaoki:

“Partner Robot Division Ekibi tüm zamanını, insanlarla bir arada yaşayan ve günlük yaşamlarında onlara yardımcı olan, samimi ve yararlı robotları geliştirmek için T-HR3’deki teknolojiyi kullanmaya adamış durumda. Bu platform için geliştirilen temel teknolojiler, ileride bilgi ve ilerlemeye yardımcı olacak.”

T-HR3 teknolojisi, robotun tüm gövdesinin, el, kol ve ayak hareketlerinin haritalandırıldığı, kontrollerle içgüdüsel olarak çalıştırılmasına olanak sağlayan, giyilebilir bir sisteme sahip.

Ayrıca; kullanıcının rahat görebilmesi için kafaya monte edilen bir ekranı da bulunuyor. Bu ekran robotun bakış açısından görebilecek şekilde; Master Manevra Sistemi‘nden kontrol ediliyor.

Sistemin ana kolları, operatöre; robotun karşılık gelen eklemlerinin tüm hareket imkanını verir. Ana ayak, (operatöre) ileri ya da yana hareket ettirmek için (oturarak) robotu yürütmesine olanak tanır.

T-HR3 içine oturtulmuş olan The Self-interference Prevention Technology; robotun ve kullanıcının birbirlerinin hareketlerini kesintiye uğramaması için otomatik olarak çalışır.

T-HR3 ve Master Manevra Sistemi’nde, her bir ortak motora, redüksiyon dişlileri ve Torque Sensörleri (toplu olarak Torque Servo Modülleri olarak adlandırılır) bağlanır. Bu modüller, operatörün hareketlerini; direkt olarak T-HR3’ün 29 vücut parçasına ve Master Manevra Sisteminin 16 ana kontrol sistemine iletir. Böylece yumuşak, senkronize edilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Torque Servo Modülü, Tamagawa Seiki Co., Ltd. ve NIDEC COPAL ELECTRONICS CORP ile işbirliği içinde geliştirildi. Bu teknoloji, Toyota’nın çevre ile etkileşim kurarken, T-HR3 tarafından, üzerinde uyguladığı kuvveti ölçerek, güvenli robotik araştırmalarını geliştiriyor. Bu bilgiler kuvvet geri bildirimini kullanarak, operatöre iletiliyor.

 

Toyota unveils third-generation humanoid robot T-HR3 ile ilgili görsel sonucu
Torque Servo Modülü, T-HR3‘ün çekirdek özelliklerini etkinleştirir:

-Robotun çevredeki herhangi bir kişi veya nesneyle yaptığı temas kuvvetini kontrol etmek için Esnek Ortak Kontrol;

-Çevresindeki nesnelerle çarpışırsa, robotun dengesini korumak için Tüm Vücut Koordinasyonu ve Denge Kontrolü;

– Kullanıcılara robot üzerinde kesintisiz ve sezgisel kontrol sağlayan Uzaktan Manevra…

 

Toyota unveils third-generation humanoid robot T-HR3 ile ilgili görsel sonucu

 

Bu işlevler, özellikle çevreyle güvenli ve hassas bir şekilde etkileşim kurmaları gereken ortamlarda çalışan robotlar için, gelecekteki robotik araştırma ve geliştirme programlarında geniş etkilere sahiptir.

1980’lerden beri, Toyota üretim süreçlerini geliştirmek için endüstriyel robotlar geliştiriyor. Partner Robot Division, bu tecrübeyle ilgili bilgileri ve Toyota’nın otomotiv teknolojileri konusundaki uzmanlığını kullanarak doktorları, bakıcıları ve hastaları, yaşlıları ve engellileri destekleyen yeni mobilite çözümleri sunuyor.

T-HR3, 29 Kasım – 2 Aralık tarihleri ​​arasında Tokyo Big Sight‘da düzenlenecek olan 2017 Uluslararası Robot Sergisi‘nde yer alacak.

Kaynak:
phys
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close