Tıp

FDA İlaç Takibi Yapan İlk Dijital Hapı Onayladı

Amerika Gıda ve İlaç İdaresi, hastaların ilaçlarını alıp almadıklarını takip sistemi ile donatılmış ilk dijital hapı onayladı. Abilify MyCite adlı hap, hasta tarafından giyilen bir yama ile iletişim kuran küçük bir sindirilebilir algılayıcıya sahip.

İlaç alındıktan sonra, ilaç verileri hastanın gönüllü olarak doktorları ve diğer yetkili kişileri için bir veritabanına yükleyebildiği bir akıllı telefon uygulamasına iletiliyor. Abilify isimli hap, şizofreni, bipolar bozukluk gibi hastalıkları tedavi eden ve depresyon hastalığı için alternatif tedavi olan bir ilaçtır.

Abilify MyCite, silikon, bakır ve magnezyumdan yapılmış kum tanesi boyutunda bir sensöre sahiptir. Sensör mide asidi ile temas ettiğinde bir elektrik sinyalini etkinleştirir. Sensör vücuttan doğal olarak geçer. Hastanın sol göğüs kafesindeki bir yama, hap alındıktan birkaç dakika sonra sinyali
alır.

Düzeltme paketi daha sonra, hapların alınma süresi ve dozajını Bluetooth üzerinden bir akıllı telefon uygulamasına gönderir. Ancak verilerin her 7 günde bir değiştirilmesi gerekir. Hastanın doktoru ve aile üyeleri dahil, hasta tarafından seçilen en fazla dört kişi bilgilere erişebilir. Hasta erişimi istediği zaman iptal edebilir.

Dijital Sistem

Hapı geliştiren firmalar, yıllarca araştırma yapıldıktan sonra Japon ilaç firması Otsuka ile sensörü yapan dijital tıp hizmeti Proteus Digital Health ortaklığında bir girişimdir.

Dijital hapı IMS Enstitüsü “Tıbbın uygunsuz ve gereksiz kullanımının ABD sağlık sektörüne 2012’de 200 milyar doların üzerinde olacağını tahmin ederek, ilaçlarını doğru bir şekilde almayan yaygın hasta sorununu çözmenin bir yoludur.” şeklinde açıkladı. Bu onay, zihinsel hastalıklar dışındaki diğer koşullar için kullanılan hapların dijital ortama aktarılmasına da imkan tanıyor.

Uzmanlar, hapın özel hayat için ne anlama gelebileceği konusunda endişelerini dile getirdiler. Bazıları izlenilen hapların, ilaçlarını dikkatli almayan hastaları cezalandırmaya yönelik bir adım olacağından endişe ediyor.

Harvard Tıp Fakültesi’nden tıp eğitimcisi Ameet Sarpatwari, The New York Times’a dijital hapın “halk sağlığını geliştirme potansiyeline sahip olduğunu, fakat yanlış kullanıldığında, güven yerine daha fazla güvensizlik geliştirebileceğini ” söyledi.

Dijital Sağlık Sistemi Örneği

 

Wall Street Journal, FDA‘nın diğer dijital haplar için onay taleplerini beklediğini bildiriyor. Konu ile ilgili olarak bir kurum sözcüsü yayında yaptığı açıklamada, FDA‘nın tıbbi cihazlarla ilgili olarak yazılım geliştirme konusundaki “derin anlayışı” ile daha fazla personel kiralamayı ve girişimcilerle yeni kurallar üzerinde çalışmayı planladığını söyledi.

Otsuka, dijitalleştirilmiş Abilify haplarının ne kadara mal olacağını henüz belirtmedi. WSJ, şirketin bazı sigortacılarla sayısallaştırılmış hapları kapsayacak şekilde çalışmayı planladığını ve yalnızca istekli sigortacılar bulması halinde üretimin artırılmasını planladığını bildirdi.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close