Elektrik-Elektronik

Yarının Bilgisayarları İçin Üç Boyutlu Nanomagnetler

1960’ların sonunda elektronik cihazların teknolojisinde gelinen aşama iki boyutlu devrelerde bilgi (bit) depolayıp iletmekti.

Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yaptıkları son araştırma ile, alanın üç boyutunda bilgi taşıyabilen nanometre ölçekli bir manyetik devre oluşturarak bu engeli aşmayı başardılar. Bu buluş, elektronik cihazların bugün kullanılanlara kıyasla depolama ve işleme kapasitelerinde önemli bir artışa neden olabilecek.

Toplumu bugünkü haline getiren bilgi devrimi, elektronik bileşenlerin giderek küçülmeleri ile hız kazandı. Fiziğin izin verdiği sınırlara ulaşan güncel teknolojilerle araştırmacılar ceplerinde bu elektronik cihazları geliştirmeye devam etmek için bir rota arayışında üçüncü boyutu keşfetmeye başladı.

ACS Nano dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmada, Cambridge Üniversitesi (İngiltere) ve TU Eindhoven (Hollanda) araştırmacıları, 3D-nanobaskı‘daki en ileri tekniklerin geleneksel yöntemlerle nasıl birleştirildiğini ortaya koydular.

Cambridge Cavendish Laboratuarı’ndaki projenin baş araştırmacısı Amalio Fernandez-Pacheco, “Nanometrik ölçekte bilgileri mekanın üç boyutu sınırlarında kontrol edilebilir bir şekilde hareket ettirebilecek manyetik cihaz üretmek için yeni bir yol öğretisi oluşturuyoruz” dedi.

Bu nano-mıknatısları 3D olarak oluşturmak için bir elektron mikroskopu, bir gaz enjektörü ile birlikte, geleneksel bir 2D Silikon alt tabaka üzerine asılı bir iskele olarak kullanılır. 3D nano-baskının ardından manyetik malzeme, bilgi ulaşımına izin vermek için tüm topluluk üzerine yerleştirilir.

Yazarlar, çok hassas bir üretim protokolünü özel üretilmiş bir lazer sistemi ile birleştirerek, neredeyse tamamen askıya alınmış ve sadece 300 nanometre genişliğe sahip yapıların varlığını kanıtlamışlardır.

Yeni Sistem : NanoBaskı

Lider Dédalo Sanz-Hernandez “Bu çalışmada sadece nanobaskı kapasitelerinde büyük bir adım attığımızı göstermekle kalmadık. Aynı zamanda bu küçük cihazlara nispeten basit bir şekilde bakmamızı sağlayan bir sistem geliştirdik.” diyor.

“Cihaz içerisindeki bilgiler karanlık alan konfigürasyonunda (küçük nesneleri parlak arka planlardan ayırmak için tasarlanmış bir teknik) tek bir lazer kullanılarak okunabilir” diye açıklıyor.

Bu atılım, ‘Spintronics‘ olarak bilinen alanın bir parçası. Spintronic teknolojileri, yalnızca elektrik yüklü elektronları bilgiyi depolamak ve işlemek için değil aynı zamanda spinlerini de kullanarak mevcut teknolojilerden daha fazla enerji verimliliğinden yararlanan elektronik devrelerin geliştirilmesine olanak tanır.

Fernandez-Pacheco, “Bu gibi projeler, alanın üç boyutundan istifade ederek taşımayı ve işlem bilgilerini çok etkili bir şekilde depolayabilen tamamen yeni nesil manyetik cihazların geliştirilmesine giden yolu açıyor.” dedi.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,50 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close